Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün

anne-karninda-hastalik-tanisi-mumkun

Tıptaki gelişmeler sayesinde bazı hastalıklar anne karnında teşhis edilebiliyor. Erken tanı ile bebeğin sağlığına daha çabuk kavuşması sağlanıyor. Gebelik sırasında bebeklerde bir anormallik olup olmadığını takip etmek için yoğun bir tarama gerçekleştiriliyor. Anne karnında bebeğin DNA’sının tespit edilebilmesi yeni tarama yöntemleri içerisinde yerini almaktadır. Gebeliğin 8. Haftasından itibaren DNA’nın alınarak hastalık riski olup olmadığı belirlenebiliyor.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek anomalileri taramalarda belirlenen hastalıklar arasındadır. Sıkça rastlanan böbrek anomalilerde birçoğu hayati tehlike taşırken bazıları da böbrek hastalıklarına sebebiyet veriyor.

Akciğer Hastalıkları

Anne karnındaki bebekte birçok akciğer hastalıkları oluşabiliyor. Akciğerde oluşan kistler, akciğerin tam oluşmaması gibi sorunlar hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalıklar anne de herhangi bir bulgu meydana getirmemektedir. Ancak tanı ultrasonografi inceleme ile konulabilir. Tedavisi ise doğumdan sonra yapılmaktadır.

Kalp Hastalıkları

Anne karnındaki bebeğin kalp gelişiminde 20.hafta oldukça önemlidir. Bu sebeple 19 ila 22. Haftalar arasında kalp için taramalar yapılmaya başlar. Kalp anomalisi için bir çok sebep bulunmaktadır. Annenin düzenli olarak ilaç kullanması, diyabet hastası olması, belirli hastalıklar geçirmesi sebepler arasında sayılabilir.

Tavşan Dudak

Daha çok tavşan dudak olarak bilinen yarım dudak anomalileri 1000’de 1 görülmektedir. Nedeni kesin olarak bilinmezken, hamilelik sırasında annenin aldığı ilaçlar, röntgen ışınları ve akraba evlilikleri sebepler arasında sayılabilir. Dudak ameliyatı bebeğin doğduğu andan itibaren ilk aylarda yapılabilirken, damak ameliyatları bebek yaşını doldurmadan yapılamıyor.

İskelet Anomalisi

Gebelik sırasında bebeğin iskelet yapısında oluşan hastalıklar fetal anomali taraması ile tespit edilebiliyor. Nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Annedeki vitamin eksikliği en büyük etken olarak sayılabilir. Annenin gebelik sırasında sigara kullanması, alkol ve madde bağımlılığı gibi sebeplerde iskelet anomalisine sebep olmaktadır.

Yorum Yap