Anneler İçin Bebek Bakımı

Anne Sütü Sağılmış Halde Nasıl Saklanmalıdır?

anne-sutu-nasil-saklanır

Anne sütü, yeni dünyaya gelmiş olan bir bebek için en büyük besin kaynağıdır çünkü özellikle yeni doğmuş bir bebek hayatının ilk altı ayında anne sütünden başka bir besin tüketemez. Yeni doğan bebekler için bir çok mama üretiliyor olsa da bu mamalar da anne sütünün bebeğe sağladığı faydaları sağlayamaz ve aynı tokluk hissini veremez.

Anne sütünün bebek üzerindeki faydaları saymakla bitmez bu nedenle de uzmanlar özellikle ilk altı ay aksi bir sağlık problemi olmadığı sürece bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesini tavsiye eder. Temel bir gıda olan anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri içinde barındırırken aynı zamanda bebeğin bağışıklık sisteminin kısa sürede güçlenerek bebeğin hastalıklara daha kolay bir şekilde direnç göstermesini ve bebeğin gerek fiziksel gerekse beyinsel gelişiminin daha hızlı tamamlanmasını sağlar.

Bebeğe anne sütünü direk emzirerek vermenin yanı sıra bazı anneler sütünü sağıp biberon yardımı ile de bebeği besleyebilirler. Bu bağlamda anne sütünün sağıldıktan sonra korunması da büyük önem taşımaktadır.

 

 Anne Sütü Sağınca Nasıl Saklanır

Sütün saklanacağı kap öncelikle su ve sabunla güzel bir şekilde yıkanır ve steril edilir ve anne sütü mümkün olduğunca cam kaplarda ya da biberonlarda saklanmaya özen gösterilir. Ayrıca bu cam kabın her bir parçası önceden kaynatılarak steril edilir böylece mikropların tamamen öldürüldüğünden emin olunur. Ayrıca mümkün oldukça az miktarda süt saklanmalıdır çünkü sütün taze kalması önemli bir husustur. Az miktarlarda kısa sürelerde süt saklamak ve sık sık sağmak hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 

 Anne Sütü Sağılınca Ne Kadar Dayanır

Anne sütünü muhafaza edilebilmesi için üç farklı yöntem ve ortam kullanılmaktadır. Oda sıcaklığında muhafaza edecek olan anneler üç saat boyunca saklayabilirler ancak kesinlikle güneş ışığı görmeyen bir yerde saklamaları gerekir. Buzdolabında taze bir şekilde saklanabilmesi için yine en fazla üç saat bekletilebilen anne sütü derin dondurucuda ise en fazla üç ay bekletilmektedir.

Yorum Yap