Anneler İçin

Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

anne-sutu

Süt Sağma

Özellikle çalışan annelerin tercih ettiği bir durumdur. Çalışan anneler sağılmış süt ile gün içerisinde bebeklerinin beslenmesini devam ettirmelidir. Bazen annenin dinlenmesi için de süt sağma yöntemi izlenmektedir. Anne sütünün sağılması ile başka bir kişi de bebeğin beslenmesini sağlayabilir. Bir aydan küçük bebeklerde biberon kullanımı önerilmediği için zor durumda kalınması halinde anne sütünü damlalık ile vermek mümkündür. Bu yöntem ile bebek mama karmaşası denilen durumu yaşamamış olur. Süt sağmak için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki sağma makinesi kullanılması ile oluşan yöntem iken bir diğeri ise elle sağma yöntemidir.

Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

Süt sağma makinesi kullanılması ile anne sütü kolaylıkla sağılabilmektedir. Elle çalışan ve motorlu araç olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Ekonomik olarak bu araçlara ulaşma imkanı bulunmayanların elle sağma yöntemini bilmesinde fayda vardır.

Elle Süt Sağma Yöntemi; bu yönteme başvurmadan önce anne ellerini iyice dezenfekte etmelidir. Sağılan sütü içerisine koymak için bir fincan ya da ağzı kapaklı bir kavanoz iş görecektir. Ortamın çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Cam kavanozların sıcak su içerisinde kaynatılarak mikrobunun kırılması tavsiye edilmektedir. Anne sütü 25 derecenin altında olmayan ortamda saklanmalıdır. Buzdolabında saklanma süresi 1 gündür. Derin dondurucu da sağılmış süt 6 ay kadar kalabilmektedir. Sağılan anne sütü kesinlikle kaynatılmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Göğüs duvarında küçük parmağın olması gerekir. Diğer parmaklar göğsü destekleyecek durumda altta bulunmalıdır. İşaret parmağı kahverengi kısmın altında bulunmalıdır. Sütü sağmak için parmaklar arasında sıkma ve serbest bırakma olarak bilinen tekniklerin kullanılması gerekiyor. Bu hareket düzenli olarak yapılmalıdır. Göğüs çok hassas bir doku olduğundan dolayı sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

Yorum Yap