Bebek Bakımı Çocuk Beslenmesi Çocuk Sağlığı

Anne Sütünün Önemi

anne-sutunun-onemi2

Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin sağlıklı olarak büyüyüp gelişmesi için anne sütü ilk altı ay için tek başına yeterli bir gıdadır. Anne sütünün içerisinde protein, mineral, çinko ve yağ bol miktarda bulunur. Özellikle bebeğin doğumunda itibaren ilk beş gün içerisinde anne sütü alması, bu sütün içerisinde bulunan kolostrum sayesinde büyütme faktörü bebeğe geçer ve bebeğin organ ve sistemleri gelişir. Anne sütü ile beslenen bebek alerjik reaksiyonlara maruz kalmaz, obezite riski taşımaz. Anne sütü ile beslenen bebeğin hastalıklara karşı direnci artar. Anne sütü içerisinde akyuvar ve koruyucu madde bulunur ve bu madde sayesinde bebekte enfeksiyon gelişimi riski minimuma iner. Bebeğin bağışıklık sistemi oluşur ve aynı zamanda da korunur. Bebeklerde görülen kansızlık sorunu anne sütü alan bebeklerde çok azdır. İshal ve kabızlık görülme oranı yine minimuma iner.

Anne sütünün barındırdığı A vitamini oranı yüksek olması dolayısı ile bebek göz hastalıklarına karşı daha dayanıklıdır. Ani bebek ölümleri anne sütü emen bebeklerde çok az görülür. Anne sütü bebeği sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bebek rahat uyur, ağlaması azalır. Anne sütü alan bebekler almayan bebeklere göre daha mutlu büyür.

Anne Sütünün Zeka Gelişimine Katkısı Var mı?

Anne sütü bir mucize olarak kabul edilir. Bebeğe sağladığı yararlar saymakla bitmediği gibi bebeğin zeka seviyesi arttırdığı tartışılmaz bir gerçektir.

Bebeği Emzirmek Anne İle Bebek Arasında Nasıl Bir Bağ Kurar

Bebeği emzirmek anne ile bebeği daha da yakınlaştırır. Anne ile bebek arasında bulunan bağı çok güçlendirir.

Bebek Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar

Bebeği anne sütü ile beslemek sadece bebeğe katkısı yoktur. Aynı zamanda anneye de oldukça fayda sağlar. Annenin doğum sonrası yaşayacağı kanama geçişine hız sağlar. Anne rahmi emzirmenin etkisi ile daha çabuk normale döner. Anneye rahatlık hissi verir. Kadınlarda sık görülen rahim ve meme kanseri riskini minimuma indirir. Kadınların menopoz döneminde maruz kaldığı kemik erimesi sorununu minimum seviyeye düşürdüğü gibi emziren anne doğal bir yoldan doğum kontrolü yapmış olur.

Yorum Yap