Ebeveyn - Çocuk İlişkisi

Anneliğin Temel Kuralları

anneligin-temel-kurallari

İlk olarak çocuklarınızı güzel yetiştirmek ve topluma kazandırmak için yapmanız gereken şeyler vardır. Anne olmak kolay bir şey olmaması yanında yorucu da bir şeydir. Çocuklar küçüklükten nasıl yetiştiriliyorsa büyüyünce de öyle olacakları için annelerin çocuklarına uygulaması gereken şeyler vardır. Onlara kötü bir şey yapmaması için bağırmaktan ziyade daha sakin bir tavırla yaklaşıldığı zaman daha sakin bir çocuk olarak yetişeceklerdir.

Güven Veren Bir Anne Olmak

Çocuklarınıza güven vermek en önemli altın kurallardan biridir. Çocuğunuz sizi kızdıracak bir şey yaptığı zaman ona şiddet uygulamayacağınıza ve sadece uyaracağınıza dair güven vermelisiniz. Yoksa çocuk siz şiddet uyguladığınız zaman ne derseniz tersini yapacaktır. Çocuğunuzu sakinleştirici bir anne olmak hem sizin yararınıza hem de onun yararına olacağı düşünülüyor.

Ağladığında İzin Vermek

Çocuğunuz ağladığı zaman, size her istediğini ağlayarak yaptırdığı zaman ağlamasına izin vermekte fayda vardır. Çünkü çocuk ağlayarak bir şeyleri yaptırdığını anladığında şımarık bir hale gelecektir. Bu durum sizi ileride sinirlendirebilir. Fakat çocuk ağladıkça ve siz onu rahat bıraktıkça ağlaması duracaktır.

Çocuğa Karşı Sevgisini Gösteren Bir Anne Olmak

Çocuğunuz ona bağırdığınızda onu sevmediğinizi düşünebilir. Bu durumu engellemeniz gerekecektir. Sevgiye muhtaç bir çocuk olarak büyümesi zararına olacaktır.

Onu Ortam İçinde Rencide Etmemek

Bazı anneler sinirlenip çocuklarını toplum içinde azarlarlar. Fakat bunu yapmak çocuğunuzu rencide eder ve çocuk büyüyünce iyi bir birey olmaktan çıkar. En çok da bu durumu arkadaşları karşısında yapmanız onu sinirlendirecektir. Ve çok asabi bir çocuk haline gelecektir. Bu durumda iyi bir anne olmak sizin elinizdedir.

Teşekkür Etmeyi Öğretmek 

Çocuğunuza teşekkür etmeyi öğretmek en önemli annelik kurallarından biridir. Toplum içinde teşekkür etmeyi, saygı göstermeyi bilmelidir.

 

Yorum Yap