Bebek Bakımı

Bebekler Sabunla Mı, Yoksa Şampuanla Mı Yıkanmalıdır?

bebek-banyosu-nasil-yapilmali

Ten yapılarının hassas olması sebebiyle bebeklerin sert yapılı ve cildi tahriş edici sabunlar ile yıkanması uzmanlar tarafından uygun görülmemektedir. Uzmanlar, bebeklerin daha çok kaliteli bebek şampuan ve bebek sabunu ile yıkanması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bebeklerin Kalitesiz Şampuan Ve Sabun İle Yıkanması, Ne Gibi Olumsuz Sonuçlara Neden Olmaktadır?

Bebeklerin kalitesiz sabun ve şampuanla yıkanması, beraberinde bebeğin cilt yapısında olumsuz durumların da meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bebeğin kalitesiz şampuan ve sabunla yıkanması şu gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir;

  • Bebekte deri dökülmesi rahatsızlığının meydana gelmesine
  • Bebekte egzama rahatsızlığının meydana gelmesine
  • Bebekte cilt hassasiyetinin artmasına
  • Cildinin tahriş olmasına
  • Cildinin bebek şampuanına karşı alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olabilmektedir.

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?

Bebeklerin Küvet Yerine Mümkünse Yumuşak Yapılı Bir Leğen İçerisinde Banyosu Yaptırılmalı

  • Eski dönemlerde olduğu gibi bugün de mümkünse bebeklerin banyosu küvet yerine yumuşak bir leğen içerisinde yaptırılmasında faydalar bulunmaktadır. Uzmanlar, banyo küvetinin sert ve kaygan biri yapıda olması sebebiyle bebeğin kayma riskinin bulunabildiğini ve ayrıca bebeğin daha çok leğen içerisinde yıkanmaktan hoşlandığını belirtmektedirler. Bu bakımdan evebeynler evde yumuşak yapılı bir leğen bulundurmasında faydalar bulunmaktadır.

Bebeklere Banyo Yaptırılırken Nazik Davranılmalı

  • Bebekler genellikle banyo sırasında hırçın davranışlar sergilayabilmektedirler. Bu bakımdan anneler bebeklerine banyo yaptırırken onlara son derece nazik davranmalı ve hatta banyo süreci boyunca bebeklerine ninniler söylemelidirler. Bu sayede bebeklerinin sağlıklı, keyifli ve huzurlu bir banyo süreci yaşamasını sağlayabilmektedirler.

Bebekler Yumuşak Yapılı Havlu İle Durulanmalı

  • Bebeklere banyo yaptırılırken özen gösterilmesi gerekenlerden biri de bebeklerin banyo sonrası durulama işleminde yumuşak yapılı havlu kullanılmasıdır. Uzmanlar, sert yapılı havlunun beraberinde bebeğin cildini tahriş edebildiğini belirtmektedirler.

Yukarıda da görüldüğü üzere bebeklerin yıkanması işleminde annelerin mutlak olarak dikkat etmesi gereken birçok önemli noktalar bulunmaktadır. Bu bakımdan annelerin sağlıklı bebek banyosu konusunda uzmanlar tarafından yapılan tavsiye ve uyarıları dikkate almalarında faydalar bulunmaktadır.

Yorum Yap