Bebek Sağlığı

Bebeklerde Burun Kanaması Neden Olur?

bebek-burun-kanamasi

Bebeklerde burun kanaması rahatsızlığı ender görülebilen sağlık sorunlarındandır. Çeşitli nedenler sonucunda meydana gelebilen burun kanaması rahatsızlığı genellikle geçici olup birkaç saniye içerisinde etkisi kaybedebilmektedir. Ancak uzmanlar bebeklerde burun kanaması rahatsızlığının birkaç dakika devam etmesi durumunda evebeynlerin hemen doktora başvurması gerektiğini belirtmektedirler.

Bebeklerde Burun Kanamasına Neden Olabilen Başlıca Faktörler Şunlardır;

Alerjiler

  • Bebeklerde burun kanamasına neden olan başlıca etkenlerden biri alerjilerdir. Uzmanlar halılardaki parazitlerin, toz ve polenlerin bebeklerde alerjik reaksiyonların oluşmasına ve sonucunda ise bebeklerde burun kanaması rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabildiğini belirtmektedirler.

Burun Mukozasında Kuruluk Ve Tahriş

  • Bebeklerde burun kanamasına neden olan başlıca faktörlerden biri de burun mukozasında kuruluk ve tahriş meydana gelmesidir. Bu durum bebeklerin hassas burun yapısını olumsuz yönde etkileyerek burun kanaması durumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Bebeklerin Burnunu Sıklıkla Karıştırması

  • Özellikle beslenme dönemi sonrasında bebeklerin gün içerisinde burnunu karıştırması da bebeklerde burun kanamasına neden olabilmektedir.

Bebeklerde Burun Kanaması Rahatsızlığı Ciddi Bir Hastalık Habercisi Olabilir Mi?

  • Bebeklerde burun kanaması rahatsızlığı genellikle hafif düzeyli nedenler sonucunda meydana gelmektedir.
  • Ancak nadiren de olsa bu olumsuz durum ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir.
  • Bu bakımdan bebeklerde burun kanaması rahatsızlığının kesin olarak sebeplerinin teşhis edilmesi açısından doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Burun Kanaması Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Uzmanlar bebeklerde burun kanaması neden olur hakkında bu rahatsızlığın tedavisinin son derece basit olduğunu belirtmektedirler. Bebeklerde burun kanaması rahatsızlığının tedavisinde burun içerisine yerleştirilen küçük ölçekli burun tamponları sayesinde bebeklerde burun kanaması rahatsızlığı kolayca tedavi edilmektedir.

Yorum Yap