Bebek Bakımı

Bebeklerde Gaz Sancısı

bebeklerde-gaz-sancısı

Bebeklerin yeni doğdukları zaman belli bir süre gaz çıkarma gibi yetenekleri olmaz. İçlerinde biriken gaz zamanla sıkışma ve sancıya neden olur. Aşırı gaz problemi olan bebeklere kolik bebekler denmektedir. Kolik bebek gaz sancısı yaşamaya başladığı zaman uyuması, susması ve beslenmesi oldukça zorlaşır. Bu durum anne ve baba içinde zor bir süreç olarak geçer. Bebeklerde gaz sancısı genel olarak ilk üç ve dört aydan sonra azalmaya başlar. Sonuç ne olursa olsun anne ve baba bu durumun geçici olduğunu bilmeli ve bebeğe ona göre davranmalıdır.

Bebeklerin gaz sancısına maruz kalmamaları için her beslenme sonrası gaz çıkarmaları gerekir. Bu yüzden bebek beslendikten hemen sonra gaz masajı yaparak gazını çıkarması sağlanmalıdır. Kolik bebekler ne kadar gaz çıkarsa da ara sıra gaz sancısı yaşarlar. Bu içerde biriken küçük gazların sıkışmasına bağlı olarak gerçekleşir. Bu durumu en aza indirmek için bebeğin her sakin olduğu zamanlarda bile değişik oyun hareketleri ile gaz çıkarması sağlanmalıdır. Bebekler her beslenme sonrası gaz çıkarsa bile midelerinde sürekli minik gazlar birikebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Neler Yapılmalıdır?

Anne sütü alan bir bebek için annenin beslenmesine ve gazını çıkarmasına özen göstermesi ciddi oranda fayda sağlar. Aşırı gaz sancısı giren bir bebeği ılık bir banyo rahatlatır. Kolik bebekler için kana karışmayan sadece gaz çıkarmaya yarayan ilaçlar mevcuttur. Eczanelerde bulunan bu ilaçlar doktor kontrolü altında kullanılmalı ve bebeğin ayına uygun olarak kesinlikle dozu arttırılmamalıdır.

Bebek için doktor dört damla diyorsa anne beşinci damlayı içirmemelidir. Bu ilaçlar damla şeklinde satılır ve bebeğe çok ciddi zararları olmaz. Dozunu aşmamak önemlidir. Bunun yanı sıra bebek gaz sancısı için bilinen birçok yöntemde masajlar vardır. Başta sırt sıvazlama olmak kaydıyla anne ve babalar bol bol bebeğe masaj yapmalıdır.

Gaz çıkmadığı zamanlarda masaja ara verilerek bebeğin dinlenmesi için beklemek gerekir. Onunla oyun oynarken, uzanırken ya da kucakta taşırken ara ara masaj yapmakta gaz çıkarması için faydalı olur. Ayakları havaya kaldırılarak, hafif ve minicik hareketlerle sırtı okşanarak bu hareketler yapılabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için Bebek gazı nasıl çıkarılır isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu içerik sizin için faydalı mıydı?
İçerik kalitemizi geliştirebilmek ve size daha faydalı olabilmek için geri bildirimlerinize ihtiyaç duyuyoruz.
Evet0
Hayır0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(Henüz hiç oy verilmedi, ilk oyu siz verebilirsiniz.)
Loading...

Yorum Yap