Bebek Sağlığı

Bebeklerde İshal

bebeklerde-ishal

Bebeğiniz için nelerin normal olduğunu düşünmelisiniz. Yeni doğan bebekler genellikle her yemekten sonra sık sık kusarlar ve özellikle bebekler emzikli olduklarında genellikle ishal olurlar. Katı gıdalar yemeye başladığında, bebeğinizin ishal biraz düzelecektir.

Bunların hepsi, bebeğinizde ishal olup olmadığını nasıl anlayacağınızı anlatmayı zorlaştırıyor. Düşünmenin bir yolu vardır. Bebeğiniz için normalden daha gevşek olan arada bir dışkı, endişelenmeniz gereken bir şey değildir, ancak bebeğinizin bağırsak hareketleri aniden değişirse normalden daha fazla gevşek, daha sulu dışkı olursa o zaman muhtemelen ishaldir.

Ancak bir bebekte dehidratasyon çok ciddi, hatta ölümcül olabilir, bu nedenle bebeğinizin bol miktarda sıvı aldığından emin olmanız çok önemlidir.

Diyarein Sebebi Nedir?

Olasılıklar listesi uzundur. Bebeğinizin ishaline viral veya bakteriyel bir enfeksiyon neden olabilir. Aynı zamanda bir parazit, bir dizi antibiyotik veya yediği bir şeyin bir sonucu olabilir.

Viral Enfeksiyon

Rotovirüs, adenovirüs, kalici virüs, astrovirüs ve grip gibi herhangi bir sayıda virüs ishalin yanı sıra kusma, karın ağrısı, ateş, titreme neden olabilir.

Bakteriyel Enfeksiyon

Salmonella, shigella, staphylococcus, campylobacter veya E. coli gibi bakteri de ishale neden olabilir. Bebeğiniz bakteriyel bir enfeksiyaysa, kramplar, taburcu kanaması ve ateş ile birlikte ciddi ishal olabilir.

Bazı bakteri enfeksiyonları kendiliğinden temizlenir, ancak bazıları, az pişmiş et ve diğer besin kaynaklarında bulunabilen E. coli’den olduğu gibi, çok ciddi olabilir. Bebeğiniz bu belirtilere sahipse, onu doktora götürün. Onu inceleyecek ve muhtemelen bir dışkı kültüründe bakteri enfeksiyonu bulguları için değerlendirme yapacaktır.

Kulak Enfeksiyonu

Bazı vakalarda, kulak iltihabı (viral veya bakteriyel olabilir), bir diyare sıklığında suçlu olabilir. Durum buysa, bebeğinizin telaşlı olduğunu ve kulaklarını çektiğini de görebilirsiniz. Ayrıca kusma ve zayıf bir iştahla karşılaşabilir ve yakın zamanda soğuk algınlığı yapmış olabilir.

Parazitler

Paraziter enfeksiyonlar aynı zamanda diyare yapabilir. Örneğin, Giardiasis’e bağırsakta yaşayan mikroskobik bir parazit neden olur. Belirtiler gaz, şişme, diyare ve yağlı dışkı içerebilir.

Antibiyotikler

Bebeğiniz bir dizi antibiyotik sırasında veya sonrasında ishali varsa, bağırsaktaki iyi bakterileri soruna neden olan bakterileri öldüren ilaca bağlı olabilir. Alternatifler ve ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun, ancak doktorunuz sizi ilerlettikten sonra bebeğinize reçeteli ilaç vermeyi bırakmayın.

Yorum Yap