Bebek Bakımı

Bebeklerin Mutlu Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

bebek-nasil-mutlu-edilir

Bebeklerin mutlu olması için evebeynlerin mutlak olarak dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Uzmanlar, birçok evebeynlerin farkında olmadan bu ayrıntılara dikkat etmediğini ve bu sebeple de bebeklerin gün içerisinde daha az düzeyde mutlu olabildiğini belirtmektedirler.

Bebeklerin Gün Boyu Mutlu Olabilmesi Açısından Özen Gösterilmesi Gerekenler Şunlardır;

Evebeynlerin Onlara İlgi Göstermesi

  • Bebeklerin gün boyu mutlu olması açısından dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri evebeynlerin bebeklerine daha fazla ilgi göstermesidir. Uzmanlar bebeklerin evebeynlerinden bilinenin aksine sürekli olarak ilgi almak istediğini ve bu bakımdan anne babaların bebeklerine gün boyu ve hatta gece yatış saatine kadar ilgi göstermesi gerektiğini belirtmektedirler.

Bebeklerin Zamanında Beslenilmesi

  • Bebeklerin mutlu olması açısından dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de bebeklerin gün içerisinde zamanında emzirilmesidir. Uzmanlar zamanında süt verilen bebeklerin zamanında süt verilemeyen bebeklere göre çok daha mutlu olabildiği belirtmektedirler.

Takip Edilmesi Gerekiyor

  • Bebeklerin mutlu olması açısından dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de bebeklerin gün boyu sürekli olarak takip edilmesi ve yalnız başına bırakılmamasıdır. Uzmanlar bebeklerin oyuncakları ile ilgilendiğinde dahi zihinsel olarak evebeynlerini düşündüğünü belirtmekte ve bu bakımdan sürekli olarak takip edilmesini istediğini belirtmektedirler.

Altının Zamanında Değiştirilmesi Gerekiyor

  • Bebeklerin mutlu olması açısından dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de bebeklerin gün içerisinde altının zamanında değiştirilmesidir. Uzmanlar altının birkaç dakika içerisinde değiştirilen bebeklerin daha mutlu olabildiğini belirtmektedirler.

Uzun Süreli Olarak Susuz Kalmamalı

  • Bebeklerin mutlu olması açısından mutlak olarak dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biri de bebeklerin gün içerisinde uzun süreli olarak susuz kalmamasının sağlanmasıdır. Uzmanlar bebeklerin uzun süreli olarak susuz kalmasının beraberinde bebeklerde huzursuzluk ve şiddetli ağlama nöbetlerine neden olabildiğini ve bu olumsuz durumların söz konusu olmaması açısından evebeynlerin bebeklerine zamanında yani ilk dakikalar içerisinde su ihtiyacını karşılamasında faydalar bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ninniler Söyleyerek Uyutulması Gerekiyor

  • Uzmanlar bebeklerin mutlu olması için dikkat edilmesi gerekenler konusunda evebeynlerin bebeklerine ninniler söyleyerek uyutması gerektiğini de belirtmektedirler. Uzmanlar ninniler ile uyuyan bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı bir uyku sürecinden geçebildiği ve bu bakımdan ertesi sabaha daha mutlu bir biçimde uyanabildiğinin altını çizmektedirler.

Görüldüğü üzere bebeklerin mutlu olması için dikkat edilmesi gerekenler hakkında uzmanlar tarafından birçok uyarı ve tavsiyeler yapılmaktadır. Bu bakımdan bebeğinizin daha mutlu ve sağlıklı bir gelişim döneminden geçmesini isterseniz uzmanlar tarafından tavsiye edilen uygulamaları dikkate almanız gerekmektedir.

Yorum Yap