Çocuk Psikolojisi Ebeveyn - Çocuk İlişkisi

Boşanma Sürecinde Çocuklara Nasıl Davranmalı?

bosanma-sureci-cocuk

Çocuklar özellikle ufak yaşlarda anne ve babalarına büyük bağlılık duyarlar. Bu sebepten dolayı da anne ve babalarını sürekli yakınında ve birlikte isterler. Ancak evlilik elbette son derece zorlukları olan bir yol olduğu için, çiftler zaman zaman bazı anlaşmazlıklar yaşayabilmekte ve sonucunda boşanma yoluna gidebilmektedirler. Elbette bu durum son derece normal olarak karşılanabilir. Doğru ve yerinde alınmış bir karar ise, boşanmak bir karar bile olabilir. Karar ister doğru olsun, isterse de yanlış. Bir çocuk için anne ve babasının boşanması her anlamda büyük bir yıkım olacaktır. Bu açıdan ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

Boşanma sürecinde çocuklara nasıl davranılmalı diye soran ebeveynler için öncelikli olarak söylemek gerekir ki, boşanmak sadece iki çift arasındaki birlikteliği sona erdirir. Çiftlerin ortak noktası olarak çocukları her daim kalır. Öncelikle bu durumu unutmamak gerekir. Bu süreçte de ön plana her zaman çocukları koyarak hareket etmek gerekir. Çünkü sonuç olarak bakıldığı zaman anne ve babalar boşanma kararını kendisi alır ve buna önceden kendini hazırlar. Ancak çocukların böyle bir şansı olmadığı için, çok ağır yıkımlar yaşayabilirler.

Boşanma sürecinde öncelikle çocuğa, anne ve babasının bağlarının tamamen kopmadığının sezdirilmesi gerekir. Boşanan çiftlerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi budur. Boşanan anne ve babalar çocuğa sahip olabilmek için kavgalar etmekte ve çocuk genelde annede kalmaktadır. Babalar ise haftanın belli günleri çocuğu alıp birlikte vakit geçirmektedir. Bu durum oldukça yanlıştır. Özellikle çocuğunuz küçük yaşta ise, mutlaka belirli günlerde anne, baba ve çocuğun birlikte vakit geçirmesi gerekir. Boşanma sürecinde de çocuğa bunu aşılamak gerekir. Eğer çocuk, anne ve babası arasındaki bağın tamamen kopmayacağına ikna olursa, yaşayacağı yıkım da daha hafif olabilir.

 

Yorum Yap