Çocuk Eğitimi

Çocuğunuzu Takip Etmeniz Ne Kadar Doğru?

Doğduğu andan itibaren ailenin en değerli üyesi haline gelen çocuklarımızı her türlü tehlikelerden korumak isteriz. Bu tehlikeler oyun cağına gelen bir çocuk için artış göstermektedir. Dış dünyayı tanımaları açısından önemli bir role sahip olan oyun cağı dönemi, çocukların tehlikelerle tanışma dönemidir. Bu dönemde anne babaya düşen görev çocukları dışarıdaki oyun alanlarında yalnız başına bırakmamaktır. Bu dönemde gördükleri her şeye ilgi duyan çocuklar, anlık dikkatsizlikler sonucu istenmeyen durumlar içerisinde yer alabilir. Düşebilir, kaybolabilir ve başka bir arkadaşına istenmeyen zararlar verebilir. Bu dönemde anne babaların çocuklarını göz önünde tutmaları en doğru koruma yöntemi olacaktır.

Okul Çağı

Ev hayatına alışmış bir çocuğun okul hayatına başlaması oldukça zordur. Anne babasını yanında görmeye alışan çocuk okul cağında da aynı alışkanlığı devam ettirmek isteyecektir. İlk zamanlar okula beraber gidip gelseniz dahi, belirli bir süre sonra çocuğunuzu yalnız başına okulda kalmasını sağlamak zorunda kalırsınız. Evde yanı başınızda olan çocuğunuzun takibini yapmak kolay olsa da okul hayatında çocuğunuzun takibini yapmak o kadar kolay değildir. Arkadaşları ile olan yakınlığını, arkadaşlarına olan davranışlarını takip etmek çocuğunuzun kişisel özelliklerini anlamanızda size yardımcı olacaktır. Bu sayede hem fiziksel hem ruhsal olarak sağlıklı bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Ergenlik Dönemi

Kişisel duyguların ve belirginliklerin ortaya çıktığı bu dönem oldukça zorlu bir evredir. Bu evre saldırgan davranışların kişinin kendi kendini idare edebilme hissinin yoğun olduğu bir dönemdir. Şimdiye kadar çocuğunuzu tehlikelerden korumak için elinizden geleni yapmış olsanız dahi ergenlik dönemde elinden gelenin fazlasını yapmak zorunda kalacaksınız. Dış dünyaya oldukça merak saran bir ergen çocuğun davranışları sizi tedirgin edebilir. Anne baba olarak sizlere düşen görev çocuğunuzun takibini yapmak olacaktır. Kötü arkadaş çevresi, dışarıya olan ilginin artması ve bunun sonucu olarak eve geç saatte gelmesi, karakter olarak sizin hoşlanmadığınız kişilerle flört etmesi vb. gibi sorunlarla karşılaşmamak için çocuğunuza arkadaş gibi yaklaşıp attığı adımları takip etmek, çocuğunuzu olası tehlikelerden ve sorunlardan koruyacaktır.

Yorum Yap