Çocuk Eğitimi Çocuk Sağlığı Ebeveyn - Çocuk İlişkisi

Çocuklar İçin Doğru Spor Branşı Nasıl Seçilir?

cocuklar-spor

Hareket etmek, gelişimini hissetmek, arkadaşları ile kendi durumunu mukayese etmek, zor hareketleri yapma duygusunu hissetme eğilimi çocukları spor yapmaya teşvik eden nedenlerden birkaçı olarak sayılabilir.

Kendi Yapamadığımız Spor İçin Çocuğunuzu Yönlendirmeyin

Sağlıklı bir büyüme, iç huzurun yakalanması, sağlıklı bir kas ve iskelet yapısına sahip olmak, takım oyunun verdiği uyum ve koordinasyon hazzını yakalamak spor yapmanın verdiği faydalarının başında gelir.

Spor Disiplin Ve Ekip Ruhu Kazandırıyor 

Spor seçiminde çocuğun karakteri ve fiziksel yapısıdır. Çevresinde kendine yönelen tehditler olduğunu hisseden çocuk savunma sporlarına yönelecektir. Suyu seven özellikle balık burcu olan çocuklar yüzme sporuna yönelecektir. Ekip ruhu ve dayanışmasına yatkın çocuklar futbol, voleybol ve basketbol gibi sporlara yönelecektir. 6-7 yaş aralığı çocuğun kas ve iskelet yapısı spor yapmak için elverişlidir. 7-13 yaş aralığındaki çocukların motor becerileri ile koordinasyon ve bilişsel algı ve yetenekleri en uygun seviyeye çıkmış durumdadır.

Buna rağmen aşırı yüklenme, bedene uygun olmayan hareketlerin yapılması istenmeyen sakatlıklarla yol açabilir. Çocuğun yetenekleri konusunda çocuğunuza yanlış yönlendirmemeli, gereksiz bir beklenti içine sokulmamalıdır. Sporun ruh ve beden sağlığını korumak ve geliştirmek için bir vasıta olduğu unutulmamalıdır. Çocuk ilgi duyduğu spora yönlendirilmeli. Çocuğu seçeceği spor branşını hobi amaçlı mı, yoksa meslek amaçlı mı yapacağı önemlidir. Öğretmen ile birlikte çocuğun fiziksel yapısı, kas ve iskelet yapısına uygun antrenman programının yapılması çocuğun spor dalına olan ilgisini kaybetmemesi açısından ileri derecede önem kazanmaktadır. Çocuğun spor yapması ileride karşılaşacağı stresli durumlarla bas etmesi açısından önemlidir. Ayrıca dayanışma ve ekip ruhunu kazanması iş hayatında kendisine avantaj sağlayacaktır.​​

1 Yorum

  • Açıkcası bu sadece Spor için geçerli değil, herşey için geçerli. Çocukların fikri olmadığı konulara yönlendirilmesine karşıyım. Örneğin ortaokuldayken beden hocası beni zorla forvete koyardı sırf boyum uzun diye 😀 Ama gel gör ki kafa atmayı bile beceremezdim. Sonra hocayı iplemeden geçtim kaleme ne top geçti ne adam. Çocukların kendilerini keşfetmesine sadece yardım etmek lazım. Yönlendirme yapmak büyük bir risk bence.

Yorum Yap