Çocuk Eğitimi Ebeveyn - Çocuk İlişkisi

Çocuklara Hayır Demek Nasıl Öğretilir

cocuklara-hayir-demeyi-ogretme

İnsanlar hayır kelimesinin anlamını çocuklukta algılamaya başlar. Çocuklar kişisel alanına çizgi koymayı, uygun olmayan davranışlara set çekmeyi hayır kelimesini kullanarak ifade eder. Kendi sınırlarını belirleyen çocuğun bu sınırlarına saygı gösterilmeli. Bu yaklaşım tarzı, İnsanın kendisine karşı yapılan olumsuz yaklaşımlardan ve istenmeyen olumsuz durumlardan korumasını sağlayan hayır kelimesinin anlamını ergen olmadan önce doğru algılamasını algılar.

Ebeveynler Çocuğun Kişisel Alanına Saygı Göstermelidir

Çocuğun kişisel alanına saygı gösteren ebeveyn, bu yaklaşımı ile çocuğun tercih ve kararlarına saygı duyduğunu belirterek çocuğun kendisine saygı duymasını ve özgüveninin yükselmesine katkıda bulunur. Kendi belirlediği çizgilere saygı duyulan çocuk hayır kelimesini içselleştirir. Bu durumda ergenlikte arkadaşları tarafından yapılan sigara içmek. İçki içmek gibi zararlı alışkanlık edinmesine yol açacak tekliflere hayır diyecek özgüveni kazanmasını sağlar.

Anne Ve Babalar Neden Çocuklarına Hayır Diyemiyorlar      

Çocukların hayat mücadelesinde başarılı bir birey olabilmeleri için küçüklükten itibaren Anne ve Babaları tarafından disipline edilmeleri gerekir. Bunun içinde hayır kavramının çocuklar tarafından doğru şekilde algılanmasını sağlanması gerekir. Hayır, kelimesinin anlamını doğru algılamaya çocuklar, dediklerini yaptırabilmek için birtakım istenmeyen davranışlar ile Anne ve Babalarını etkilemeye çalışırlar.

Fakat hayır kelimesinin anlamını doğru algılayan çocuklar, olumsuz davranışlar sergilemek yerine Anne ve Babaları ile doğru kanallardan irtibat kurarlar. Çocuklarına hayır diyemeyen Anne ve Babalar çocuklarına yeterli süre ayıramayıp bunun vicdani baskısını hisseden Anne ve Babalardır. Çocuğun hayır kelimesini doğru algılamasını sağlamak için çocuğa hayır kelimesi söylenirken kararsız ve güvensiz bir tutum sergilenmemelidir. Hayır, kelimesi söyledikten sonra zigzag yapılmaktan kaçınılmalıdır. Hayır, kelimesini kullanan Ebeveynin ses hali öfkeli veya titrek olmamalıdır. Çocuğa hayır derken göz irtibatından kaçınılmamalıdır. Çocuğa hayır kelimesine ikna ederken olumlu bir yaklaşım sergilenmelidir.

 

Yorum Yap