Çocuk Eğitimi Çocuk Psikolojisi

Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

karne-alan-cocuklar

Karne günü çocuklarda strese neden oluyor. Bunun nedeni ise çocuğun ailesinden alacağı tepki. Ülkemizde her 10 çocuktan 8 i ailesinin karnesine vereceği tepkiden korktuğu için stres ve kaygı içindedir. Karneler günü intihara meyilli yüzlerce çocuk var bunun nedeni ise ailelerin bilinçsiz tepkisi.

Karne Tepkisi Verirken Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Öncelikle çocuğunuzun karnesine bakmak isteyiş tarzınızı değiştirmelisiniz. Örneğin getir bakalım karneni bu defa kaç zayıfın var, ya da sen den zaten bir şey olmaz boşuna okutuyoruz seni tarzında cümleler kurmayınız. Bu tür davranışlar çocuğun gelişimini olumsuz etkiler kendini işe yaramaz tembel hissetmesini sağlar. Çocuğunuzun karnesine bakmak istediğiniz de “oğlum karnene bakabilir miyim ya da kızım karnendeki zayıfları beraber incelememizi ister misin, önümüzdeki dönem nasıl düzeltebileceğini beraber düşünürüz” şeklinde bir soru yönlendirin. İşte o zaman çocuğunuz stresten kurtulur ve diğer dönem daha başarılı olur. Çocuğunuzu eleştirirken empati (kendini başkasının yerine koyma) kurun sizde çocuk oldunuz ailenizin size verdiği tepkiyi çocuğunuza vermek ne kadar doğru sizce.

Karnesi İyi Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Karnesi iyi olan çocuğa da tepki verirken daha bilinçli davranmalıyız örneğin çocuğunuza pahalı bir hediye almak onu şartlandırdığı için bir daha ki sene daha büyük bir beklentisi olacaktır. Bu da çocuğun başarıyı hep bir ödül karşılığında elde etmesine ve kendisini değersiz hissetmesine neden olacak. İleri ki yaşlarda ağır travmalar yaşamasına ve ödülün olmadığı hiçbir yerde başarı sağlayamamasına neden olacak. Oysa ki çocuğa pahalı hediyeler almak yerine küçük ama onu mutlu edecek şeyler yapmanız belki de onu daha başarılı bir birey yapacak. Örneğin ailecek piknik yapabilir, denize girebilir, onunla beraber oyun oynayabilirsiniz. Unutmayın sizler de birer çocuktunuz.

 

Yorum Yap