Çocuk Eğitimi

Çocuklara Sorumluluk Bilinci Kazandırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

cocuklara-sorumluluk-bilinci-kazandirmak

Çocuk yetiştirmek anne ve baba için hayatı boyunca devam ettirmeleri gereken bir sorumluluk olmaktadır. Bunu yaparken yapılacak hatalar çocuğun ömür boyu öğrendiği yanlışla büyümesine neden olur. Bu yüzden çocuğu eğitir ve öğretirken her şeyi en doğrusu ile yapmak ona hayatı boyunca verilecek en iyi eğitimdir. Bunları yaparken çocuğu sorumluluk duygusu ile yetiştirmek te bu eğitimin bir parçası olmaktadır. Ayrıca çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmak için neler yapılmalıdır? Diye anne ve babaların bazı bilgileri araştırmasında fayda vardır.

Tek Başına Bir Şeyler Yapmasına İzin Verin!      

Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar birçok şeyi tek başına yapamazlar. Tek başına uyumak, yemek yemek hatta üstünü giyinmek gibi eylemler onlar için pek mümkün değildir. Bu yüzden her dönemde onların yapmaya en uygun işleri ara sıra tek başına yapmalarına izin vermek onlara sorumluluk duygusu vermeye yardımcı olur. Yemek yerken her yeri batıracak bile olsa bir örtü koyup, yiyebileceği yumuşak ve zararsız yiyecekleri onun önüne koyarak yemesine izin verin. Ara sıra tek başına oyun oynamasına ve yatağında zaman geçirmesine müsaade edin.

Ona Görev Verin!

Odasını toplamak ya da kıyafetlerini düzeltmek gibi önemli işleri belli bir aya geldiğinde öğreterek yapması gereken bir iş olduğunu anlatın. Çocuğu onun bu işlerin sorumluluğu olduğu bilincine varmasını sağlayın. İlk zamanlar tek başına yemek yemesine izin verilen çocuk, biraz daha büyüdüğünde daha farklı işlerle onu eğitmeye devam edin. Yani sorumluluk duygusu üzerine yaptığınız eğitim içine bebeklik döneminden başlayın. Çocuk nasıl öğrenirse öyle devam eder. Çocuğu her yaptığı yanlışta engellemek ve ona engel olmak zamanla yaptığı işten onu uzaklaştırmaya neden olacaktır. Bu yüzden şiddet, kızma yada engelleme yerine sabırla eğitme yoluna gidilmelidir.

1 Yorum

  • Harika bir paylaşım olmuş, 2 yaşındaki oğlumu yetiştirirken sitenizden oldukça fazla istifade edeceğim

Yorum Yap