Çocuk Psikolojisi Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Altını Islatma Sebepleri

cocuklarda-altini-islatma

Çocuğun kendi iç dünyasında yaşadığı psikolojik sorunlar altını ıslatmasına sebebiyet verebilir. Örneğin; belli bir yaşa kadar ilgi görüp daha sonra kardeşine çevrilen ilgiden kaynaklı altını ıslatarak yaşadığı bu ruhsal duruma tepkisini gösterebilir.

Çocuğun tuvalet eğitimine zamanından önce başlanması veya bu eğitim esnasında çocuğa karşı yapılan baskıcı hareketler de çocuğun altını ıslatmasına sebebiyet vermektedir. Öncelikle aile tarafından çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığı gözlemlenmeli ve daha sonra eğitime başlanmalıdır. Çocuğa eğitim verilirken de çocuğa tuvalet konusunda baskı yapmadan hareketleri gözlemlenmesi daha doğru olacaktır.

Tuvalet eğitimi kaç yaşında verilir?

Derin uyku sebebiyle de çocuklar altını ıslatmaktadırlar. Bu durumda her ne kadar aileler çocuklarını uykudan uyandırmak isteseler bile başarılı olamayabilirler.

Genetik faktörler de çocuğun altını ıslatmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumdaki çocuklar sosyal yaşamlarında daha içe dönük ve çekingen olmaktadır. Yatılı olarak bir arkadaşında veya akrabasında kalmak istememektedir.

Çocuklarda Altını Islatma Durumunun Tedavisi İçin Öneriler

Öncelikle altını ıslatan çocuk kendiliğinden bu duruma son verebilir. Eğer durum 8-9 yaşlarına kadar devam ediyorsa bir kaç eğitimden sonra bu alışkanlığın bıraktırılması hedeflenmektedir. Birkaç basit öneriler ile de bu durum kolaylıkla tedavi edilebilir.

Çocuğun beslenme alışkanlıkları ve sıvı alımı düzeltilmelidir.

Akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce mümkün olduğunca sıvı alımı yapılmamalıdır.

Çocukta mevcut olan boşaltım sorunu çözülmeli varsa kabızlık sorununa da müdahale edilmelidir. Gerekirse bu durum diyetlerle desteklenmelidir.

Düzenli tuvalet alışkanlığı kazanmalıdır.

Uyumadan önce mesanesini boşaltması için tuvalete gitmeli ve uyuduktan 2 saat sonra uyandırılarak tuvalete çıkması sağlanmalıdır.

Yukarıda belirtilen basit önlemler ile de çocuğun bu alışkanlığından vazgeçmesi sağlanabilmektedir. Bu gibi altını ıslatma sorunlarında çocuğa kesinlikle ceza verilmemelidir.

 

 

 

 

Bu içerik sizin için faydalı mıydı?
İçerik kalitemizi geliştirebilmek ve size daha faydalı olabilmek için geri bildirimlerinize ihtiyaç duyuyoruz.
Evet0
Hayır0
Bu içerik: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( 1 Oy almış, Ortalama puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorum Yap