Çocuk Beslenmesi

Çocuklarda Boy Uzaması

Cocuklarda-Boy-Uzamasi-1

Çocuklarda boy uzaması, pek çok ebeveynin çokça büyüttüğü durumların başında gelir. Dünyaya gelen yeni doğan, büyür ve gelişir. Yetişkin bir birey olana ve kemiklerinde büyüme durana kadar, çocuklarda boy, uzamaya devam eder. Bilindiği üzere, ebeveynler çocuklarında meydana gelen fiziki ya da psikolojik gelişmeleri çeşitli kanallar aracılığı ile takip edebilir. Uzmanların çocuk gelişimi hakkında ileri sürmüş olduğu tezler ve yaş-boy grafikleri zaman zaman ebeveynlerde tedirginliğe sebep olabilmektedir. Her çocuğun kemik gelişimi çeşitli etkenlere bağlı olmakta, bu yüzden büyüme ve gelişmede belirli değişiklikler gözlenebilmektedir.

Çocuklarda Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Çocuklarda boy uzaması, kemiklerin uzamaya devam etmeyeceği döneme gelene kadar devam etmektedir. Tıp bilimi, yaş ve boy grafikleri oluşturmuş, bu grafiklere bakılarak çocuklarda develik ya da cücelik olarak tabir edilen hastalıkların teşhisi için önemli bir kanıt sunmuştur. Çocukların boyları %75 oranında genetik süreçlere tabi iken, %25’lik bir oran ile beraber çevresel faktörlerin de etkisi altındadır. Ortalama kemik uzama süreleri göz önünde bulundurulduğunda, kişilerin 21 yaşına kadar uzayabildikleri görülmüştür. Ancak bununla beraber çocuklarda boy uzaması bu yaştan sonra da devam edebilmektedir. Bu olağan dışı bir durum olup, çoğunlukla bir hastalığa işaret etmektedir.

Çocuklarda boy uzaması, olması beklenen boy oranlarının altında iken cücelik hastalığı ile isimlendirilirken, ortalamanın çok üstünde bir boya sahip olanlar için develik hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden ebeveynler için boy, çocukların sağlaması gereken bir yetkinlik olarak düşünülebilir. Ancak durum tam olarak bu şekilde işlemez.

Çocuklarda Develik ya da Cücelik Durumu

Çocuklarda boy uzaması, beraberinde çeşitli hastalıklar getirebilmektedir. Ancak özellikle son yıllarda tıp bilimi çok gelişmiş olup, kemik boylarına bakılarak ana rahmindeki çocuğun bu hastalıklardan herhangi birine yakalanıp yakalanmayacağı konusunda bilgi sahibi olunabilir. Her iki türlü de çocuğun gelişiminin yavaşlatılması, ya da gelişimin hızlandırılması adına tedavi çalışmaları yürütülebilmektedir. Siz de hamile iken doktor kontrolünden geçerek çocuklarınızın boyları hakkında fikir sahibi olabilir ve buna göre bir önlem alma şansı elde edebilirsiniz.

 

Yorum Yap