Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Cinsel Kimlik

Cocuklarda-Cinsel-Kimlik

Çocuklarda cinsel kimlik, 0-6 yaşlar arasında oluşmaya başlar ve çocuğun ergenlik sürecini bitirerek farkındalık oluşumunu tamamladığı ana kadar devam eder. Cinsel kimliğimiz, hayatımızın akışına doğrudan etki edecek olan, tecrübelerimizi ve tercihlerimizi şekillendiren, kısacası bizi biz yapan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çocuklarda cinsel kimliğin oluşması, zaman zaman oldukça zaman alabilir. Bu konuda mutlaka bir pedagog ile çalışılmalı, çocuğun kendini tanıması sağlanmalıdır. Çocuklarda cinsel kimlik; kız ve erkek çocuklarında farklı şekillerde işlemektedir. Çocuğun cinsel organlarını fark etmesi ve karşı cinsin kendisinden farklı özelliklere sahip olduğunu fark etmesi 0-3 yaşları arasında gerçekleşmektedir.

Çocuklarda Cinsel Kimlik Nasıl Belirlenir?

Çocuklarda cinsel kimlik, çocuk doğduğu andan itibaren kendini göstermeye başlar. Çevremizden ya da toplumdan gördüğümüz örf ve adetler sonucu, kız çocuklarına pembe ve kırmızıya dönük kıyafetler, erkek çocuklarına da mavi ve tonlarına dönük kıyafetler giydirilebilmektedir. Çocuğun bilinç altına doğrudan etki eden bu yaklaşım, ilerleyen yaşlarda, çocuğun cinsel tercihleri açısından baskı altında kalmasına, ‘sıkışmışlık’ duygusu hissetmesine neden olabilir.

Özellikle 0-6 yaş grubu içerisinde çocuklar oyun alanlarında serbest bırakılmalı, istediği oyuncaklarla oynama imkanına sahip olmalıdır. Özellikle erkek çocuklarının bebeklerle, ya da tencere takımları ile oynamayacağının düşünülmesi, çocukların cinsel kimliklerini tehlikeye atmakta, çocuğu içine kapanık bir hale getirmektedir. Dolayısı ile çocuklarda cinsel kimlik belirlenilmek isteniyorsa, çok fazla detaya dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Çocuklarda Cinsel Kimlik Oluşurken Ebeveynlerin Görevi

Bu konuda ebeveynlere çok fazla sorumluluk düşmektedir. Çocuğunuzun baskı altında kalmadan, özgür iradesi ile cinsel kimliğini bulması, benliği ile çatışmasına engel olmaktadır. Bu sebepten ötürü, anne ve baba çocuğunu kontrollü, ancak mümkün olduğu kadar serbest bırakmalı, çocuğun cinsel ihtiyaçlarını ve tercihlerini belirlemesine yardımcı olmaktadır. Çocukta 6 yaş sonrası karşı cinse yönelik değişmeler gözlemleniyorsa, bu durumda mutlaka bir pedagoga başvurulmalı, ondan destek alarak çocuğun bütün yaşamını etkileyebilecek bu durum hakkında detaylı bir analiz yaptırılmalıdır. Bu şekilde siz de çocuğunuzun cinsel kimliğini belirlemesine yardımcı olabilir, ona sürekli destek olabilirsiniz.

Yorum Yap