Ergenlik

Çocuklarda Erken Ergenlik Nedir?

cocuklarda-erken-ergenlik

Farklı olmak her zaman zordur ve akranlarınızdan daha erken bir yetişkin görünümlü bir vücuda erişmek, çocuklar üzerinde çok fazla baskı oluşturabilir. Erkekler ve kızlar erkenden pubertal dediğimiz değişiklikleri geçirdiklerinde zorlanıyorlar. Çocuğunuz alay edilebilir ve beden imajına veya benlik saygısı sorunlarına sahip olabilir. Ayrıca çocuklarınızın, bedenlerine neler olduğu konusunda kafaları karışık olabilir ve yanlış duygulara sahip olabilirler.

Erken olgunlaşan kızlar, daha önce erkenden çıkmaya ve cinsel aktiviteye girebilir ve hatta sınıf arkadaşlarından daha erken evlenebilirler. Bu durum çoğu aile için içinden çıkılamayan psikoloji bir travmaya dönüşebilir. Erken olgunlaşan kızların davranış sorunları daha fazla olabilir ve madde bağımlılığı ve intihar için daha büyük bir risk taşıyabilirler.

Çocuğunuzun davranışı veya onlarla baş etme konusunda endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruna ya da okul personeline danışarak mutlaka onlardan bilgi alınması gerekir ve daha zor zamanları göz önünde bulundurarak onlara yardım etmek için profesyonel danışmanlık alınması düşünülebilir.

Erken Ergenliğinin Tedavisi Nedir?

Bu konuyla ilgili kesin konuşmak bazen yanıltıcı olabilir. Bu yüzden tedavinin çocuğunuz için iyi bir fikir olup olmadığı konusunda çocuğunuzun doktoruyla konuşmanız gerekebilir. Nafarelin ve leuprolid gibi ilaçlar erken ergenliği tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan bazılarıdır.

Çocuğuma Yardım Etmek İçin Ne Yapabilirim?

Çocuğunuzun her ergenlik çağına gelen çocuk gibi bir takım değişiklikler yaşayacağını bilmesinden emin olmak gerekir. Ancak bazı çocuklarda daha erken yaşta da ergenlik belirtileri ortaya çıkabileceği gibi, bazılarında da daha geç yaşta belirtiler baş gösterebilir. Çocuğunuzu düzenli olarak fiziksel ve sosyal aktivitelere katılmaya teşvik edebilir ve onların endişelerini sizinle görüşebilecek şekilde onlara açıklıkları gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun bu gelişim sürecinde onunla birçok şeyi paylaşabilir ve onlara sırdaş olabilirsiniz.

 

Yorum Yap