Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Geniz Eti Ve Bademcik Büyümesi

cocuklarda-bademcik-ve-geniz-eti-buyumesi

Bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşan geniz eti ve bademcik vücudun kendini savunması için oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin çalışmasını sağlayan salgıyı üretir. Bebekken bağışıklık sisteminin çok fazla çalışmasına gereksinim yoktur çünkü bağışıklık sistemi anneden bebeğe geçmiştir.

Bu sebeple bademcik ve geniz eti bebekken küçüktür. 2 yaşından sonra çocuğun kendi bağışıklık sistemi çalışır. Geniz eti ve bademcik bağışıklık sistemi için görev yapmaya başlar. Bu durumda bağışıklık sistemi çok çalışır ise bademcik ve geniz eti büyümesine sebep olacaktır. Büyümeler en çok 3 ila 9 yaş arasında görülür. Bu yaşlardan sonra boyut yavaş yavaş küçülmeye başlar. 12 yaşında ise yetişkin boyutuna ulaştığı bilinir. Büyüyen geniz eti ve bademcik üst solunum yolunu daraltacak ve böylelikle nefes almada zorluk çıkaracaktır. Daha ciddi sorunlar olarak uykuda nefessiz kalma durumu ortaya çıkabilir.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

Üst solunum yolunu tıkayan, bademcik etrafında iltihap toplayan, kötü tümör şüphesi varsa ve bademcik büyümesi çene yapısını bozuyor ise ameliyat ile alınması gerekir.

Sık enfeksiyon kapan bademciklerin alınması da yararlı olacaktır. Son bir yılda çoklukla bademcik iltihaplanması geçirilmesi, kalp bozukluğunun olması, kuş palazı mikrobu taşıyanlar, sıklıkla orta kulak iltihaplanması geçiren kişilerde cerrahi tedavi önerilir.

Bademcik Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Bademcik ameliyatlarında risk oldukça azdır. Çok nadir olarak anestezi ve cerrahi müdahaleye bağlı komplikasyon durumu görülebilir. Ameliyat sonrasında çok düşük bir ihtimalle de ciddi bir kanama gözlenebilir.

Bademcik ameliyatı olan kişilerin kan değerlerinde birkaç değişiklik meydana gelmiş olsa da bağışıklık sisteminde bir zayıflık ya da bir azalma meydana gelmez. Bademciği alınmış kişilerde ve alınmamış kişilerde farenjit geçirme riski aynıdır. Bademciklerin alınması bu duru

Yorum Yap