Çocuk Beslenmesi

Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

cocuklarda-istahsizlik-cozumu

Çocuklarda iştahsızlık her anne babanın başına gelebilen bir durumdur. Bu durum anne ve baba için sorun yaratmaktadır. Daha bebekken başlayıp okul çağına kadar devam edebilir. Böyle bir durumun önüne geçebilmek için besinlerin doğru seçilmesi ve çocuğa yaklaşımı doğru belirlenmelidir. Genellikle 1-2 yaş aralarındaki çocuklarda daha sık görülür. Bu dönemde çocuk yemek yemeyi reddedebilir veya yemek seçmeye başlayabilir. Bazı zamanlarda iştahsızlık ve zayıflama durumları hastalık belirtisi de olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında bağırsak parazitleri, kabızlık ve kansızlık sayılabilir.

Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

Çocukların yorgun ve uykulu olduğu saatlerde iştahları olmayacaktır. Bu sebeple çocukların beslenme saatleri bu durumlara göre ayarlanmalıdır. Çocuğu sofraya oturtmadan önce biraz oyun oynayarak keyfi yerine getirilebilir. Yemek aralarında çocuklara kesinlikle şeker, çikolata türü gibi besinler yedirilmemelidir. Yemek yemesi için çocuğa ısrar edilmemeli, yemeğini düzgün bir şekilde yemesi durumunda ödüllendirilmemelidir.

Çocukların bir buçuk yaşından sonra çatal kullanması tavsiye edilmeli ve el ile beslenme alışkanlığı azaltılmalıdır. Porsiyonlar ufak tutulmalıdır. Çocuğa yemek için verilen sürenin kısa tutulması iştahsızlık sebebi olacaktır. Bu yüzden yemeğini yarım saat gibi bir süre içerisinde bitirmesi normal sayılabilir. Yemeği son lokmasına kadar yedirmekte ısrar edilmemeli, doyduğu anda yemek yemesi bırakılmalıdır.

Çocuklarda İştahsızlık Sebepleri

Diş çıkarma, kansızlık ve ateşli hastalıklar sebebi ile çocuklarda iştahsızlık durumu gözlemlenebilir. Bazı psikolojik sorunlarda bu durumu destekler niteliktedir. Böyle durumlarda anne babanın yemek konusunda ısrarcı davranması ve uyguladıkları yanlış tutumlarda iştahsızlığı arttırıcı sebepler arasındadır. Çocuğa yemeğini bitirdiği takdirde ödül vermek, buna alışmasını sağlayacaktır.

Çocuk sürekli evde şekerli bir şeyler yemek istiyorsa ebeveynler evde olduğundan daha az şekerli yiyecekler barındırmalıdır. Meyveler yemesi için teşvik edilmeli ve böylelikle görebileceği bir yerde bulundurulmalıdır. Çikolata ve şeker kesinlikle ödüllendirme olarak kullanılmamalıdır. Bu yapılan en büyük hatadır.

 

Yorum Yap