Çocuklarda Kimlik Gelişimi

Cocuklarda-Kimlik-Gelisimi

Çocuklarda kimlik gelişimi, çocuğun kendini tanımaya başlaması ve karakterinin oluşması arasında geçen döneme verilen isimdir. Doğan büyüyen, belirli bir karaktere sahip olarak hayatını sürdürüp ömrünü tamamlayan insanoğlunun karakterini edindiği dönem, kimliğinin tam olarak oluştuğu dönemdir. Kimlik gelişiminin tamamlanması uzun yıllar almaktadır. Bu dönemde çocuk kendini tanımakta ve adımlarını buna göre atmaktadır. Çocuklarda kimlik gelişimi adı verilen olgunun tamamlanması için ebeveynin üzerine düşen ciddi sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorumlulukların da sağlanması ile çocuk, ergenlikten çıkarak bir yetişkine dönüşmektedir. Çocuklarda kimlik gelişimi 0-6 yaş ayları ile 12-21 yaşları arasında başlıca iki dönemde detaylı bir şekilde incelenebilmektedir.

Çocuklarda Kimlik Gelişimi 0-6 Yaş Arası

Çocuklarda kimlik gelişimi doğdukları andan itibaren 6 yaşına kadar ciddi anlamda şekillenmektedir. Çocuk gelecekteki alışkanlıklarını, hoşlandığı ya da hoşlanmadıklarını ya da yeteneklerinin büyük bir kısmını bu dönemde elde etmektedir. Uzmanlara göre çocuğun gelecekte edineceği karakterin çok büyük kısmı da 0-6 yaş grubu içerisinde şekillenmektedir. Dolayısı bu dönem ciddiye alınması ve buna göre hareket edilmesi gereken bir dönem olarak nitelendirilebilmektedir. Çocuklarda kimlik gelişimi 6 yaşına kadar, çocuğun alışkanlıklarını belirlemesi, cinsel kimliğini seçmesi ve buna bağlı nitelikler bütünü olarak şekillendirilebilmektedir. 6 yaşına kadar kendini ifade etme becerisi kazanır, yeteneklerini bu yaşlarda büyük bir oranda edinen çocuk, bunların geliştirilmesi süresine kadar kimliğinin büyük birçoğunu tamamlamaktadır.

Çocuklarda Kimlik Gelişimi 12-21 Yaş Arası

Çocuklarda kimlik gelişimi 12 ve 21 yaşları arasında oldukça sancılıdır. Bu dönemde ergenlik döneminde olan yetişkin adayı, sorumlulukları ve hayalleri arasında sıkışıp kalabilir. Bu dönemin, kişinin hayal dünyasından uzaklaşarak gerçek dünya ile tanıştığı dönem olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile bu dönemde çocuklarda kimlik gelişimi, en buhranlı hallerin yaşandığı bir döneme tekabül edecektir. Ebeveynler burada da çocuklarına gereken desteği göstermeli, manevi olarak kişinin yanında olduklarını vurgulamaktadırlar. Çocuklarda kimlik gelişimi bu dönemin sonu ile beraber tamamlanmış olur. Kimliği rayına oturan ve kendisinin farkında olan birey, hayatına yetişkin olarak devam etmeye bu dönemde başlar.

 

Yorum Yap