Çocuklarda Konuşma Bozuklukları

Cocuklarda-Konusma-Bozukluklari

Çocuklarda konuşma bozuklukları, sık sık karşılaşılan, çocuğun kendini yaşıtlarına göre iyi ifade edememesi durumu olarak yorumlanabilmektedir. Çocuğun 2 yaş sonrası, halen kendini birkaç cümle ile ifade edemiyor oluşu, yaşıtlarının cümle kurmaya başlamasına rağmen, çocuğun hala yerinde sayıyor oluşu, pek çok aile için zaman zaman can sıkıcı olabilmektedir. Çocuklarda konuşma bozuklukları belirli zamanlarda tedaviye ihtiyaç duyulan bir sorun yaratabilmektedir. Çocuğun kendini ifade edemiyor oluşu, zamana bağlı olarak düzelebilen, ancak özellikle 5 yaş sonrasında bu sorun devam ediyorsa, mutlaka uzman yardımı ile çözülmesi gereken ana problemler arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda erkek çocukların kız çocuklarına göre daha fazla konuşma bozukluğu çektiği öğrenilmiştir.

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları Neden Kaynaklanır?

Çocuklarda konuşma bozuklukları, sık sık yaşanabilmektedir. Özellikle 0-3 yaş grubunda pek çok çocuk, kendini ifade etme konusunda yetersiz kalabilir. Uzmanların çoğu 3 yaşına kadar çocuklarda konuşma bozukluğu yaşanmasının normal olduğunu, zaman zaman böyle durumlar yaşanabileceğini belirtmişlerdir. Çocukların kendilerini ne kadar iyi ifade ediyor oluşu, ailenin çocukla ilgilenmesi ve çocuğun aldığı eğitime de doğrudan bağlıdır. Konuşma bozukluğu çeken çocukların birçoğunun ailesinden yeterince ilgi görmediği ve dil egzersizleri ile geliştirilmediği öğrenilmiştir. İnsan doğası gereği taklit ederek öğrenen bir hayvandır. Dil yeteneği de bu şekilde kazanılmaktadır. Beynimize işleyen kelimeler, defalarca taklit edilme sonrası öğrenilmektedir. Konuşma bozukluğunun yaşanması, tamamen ebeveynin bu konudaki ilgisizliğinden de kaynaklanabilmektedir.

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları Nasıl Aşılır?

Çocuklarda konuşma bozuklukları, kolayca aşılabilmektedir. Bunun için anne ve babaların teknolojinin gelişmesi ile birlikte almış oldukları önlemlerin başında eğitim setleri gelmektedir. Çocuklar bu eğitim setleri ile konuşmayı öğrenmekte, doğadaki sesleri taklit etmekle birlikte, konuşma yeteneği kazanmaktadırlar. Bununla birlikte, anne ve babanın bu konudaki teşvikleri de çocuğun bir dili öğrenmesi için son derece etkili olabilmektedir. Çocuklarda konuşma bozuklukları yaşanıyorsa, bunu aşmak için mutlaka bu alanda eğitimli olduğu bilinen bir uzmana danışmakta da fayda vardır. Durum böylelikle kolayca aşılabilir, böylece de çocuğunuz kısa bir süre içerisinde konuşmayı öğrenebilmektedir.

 

Yorum Yap