Çocuk Beslenmesi

Çocuklarda Obezite

Cocuklarda-Obezite

Çocuklarda obezite, mutlaka ciddiye alınması gereken, ciddiye alınmadığı takdirde beraberinde çok ciddi problemler getirebilen bir hastalıktır. Obezite, artık dünyada birçok kişinin bildiği üzere, aşırı kilolu olma durumudur. Kişiler boy ve yaşlarına bağlı olarak belirli kilolar içerisinde olmalı, endeks değerleri dikkate alındığında, normal değerler arasında bulunmalıdır. Kişi yaşına ve boyuna göre ortalamanın üzerine çıktığında, bu durum kilolu olma, aşırı kilolu olma ya da çok aşırı kilolu olma (obezite) hali olarak değerlendirilebilir.

Çocuklarda obezite, en az yetişkinler kadar sakıncalı bir durumdur. Çocukların doğdukları andan itibaren kiloları takip edilmeli, ebeveynler öncülüğünde yedikleri besinler kontrol edilmeli ve çocuklar sürekli takip altında tutulmalıdır. Aksi halde, çocuklar kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanabilirler.

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda obezite hastalığı olup olmadığını anlayabilmek için çocuğun kilo ve boy değerlerinin sürekli olarak kontrol edilmesi gerektiğine yukarıda değinmiştik. Bunun için birçok anne baba çocukları doğduğu andan itibaren onlar için bir gelişim grafiği tutmakta, burada kilo ve boy değerlerini belirlemiştir. Çocuklar, ergenlik dönemine girene kadar düzenli olarak doktor kontrolüne götürülmeli, burada kilo ve boy değerlendirmeleri yapılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından çocuklarda olması gereken boy ve kilo oranları grafikler aracılığı ile belirlenmiş, gözle görülecek bir değişim olduğunda çocukların bir an önce doktora götürülecek çeşitli diyetler aracılığı ile tedavi edilmesi önerilmektedir. Çocuklarda obezite, mutlaka önlem alınması gereken bir durumdur. Zira, aksi halde geri dönülmesi oldukça zor durumlar yaşanabilmektedir.

Çocuklarda Obezite Neye Sebep Olur?

Çocuklarda obezite hastalığının görülmesi en başta kalp ve damar hastalıkları riskinin kat be kat artması demektir. Zira uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda kalp ve damar hastalıklara yakalanan kişilerin birçoğunun obezite hastaları olduğu bilgisi verilmiştir. Çocuklarda obezite hastalığı onların erken yaşta kalp krizi geçirmesine dahi sebep oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra çocukta obezite hastalığı diyabet ve böbrek problemlerini de tetikleyebilir. Bunun için, çocuklarda hızlı ve önüne geçilemez bir kilo artışının görülmesi halinde mutlaka doktora başvurulması, konu ile ilgili yardım istenmelidir.

Yorum Yap