Çocuk Eğitimi Çocuk Psikolojisi

Çocukluk Döneminde Özgüven ve Özgüvensizlik

cocukluk-doneminde-ozguvensizlik

Dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebek henüz kendi hayatının farkında olamayacağı gibi etrafında olup bitenleri de bilemez. Ama ilerleyen zamanlarda içgüdüsel olarak kendini geliştirme eğilimine girer. İlk yıllardan itibaren çocuk ile babanın ve çocuk ile annenin arasındaki iletişim çok öenmlidir. Anne babalar çocuklarının gelişimine ne kadar çok katkı sağlarlarsa çocukta da o kadar fazla özgüven oluşması sağlanır. Sonuçta sevgi verilerek ve saygı öğretilerek büyütülen çocuk ile sevgisiz ve saygısız büyütülen çocuk bir olmamaktadır.

Çocuklar ilk başta kendilerini tanıma ile başlarlar. Sonrasında ise çevreleri ile etkileşime girdikçe meydana gelen güven duygusunu keşfederler. Bu keşfedilen güven duygusu da iletişimin sıklaşması sayesinde özgüveni getirir. Özgüvene sahip olmadan önce çocuklar hep kendi fiziki görüntüsünü sorgularlar. Ama özgüveni gelişmiş olan çocuklar dış görünüşe değilde o gün kendini nasıl hissettiği sorusuna cevap ararlar.

Çocuklarda Özgüveni Destekleme Nasıl Olur ?

  • Çocukların kendilerini iyi hissetmeleri özgüvenlerine de etki eder. Çocuklara değer vermek onların kendilerine güvenmelerine olanak sağlar. Bu da çocuklara özgüven kazandırmada oldukça etkili yöntem olarak uygulanmaktadır.
  • Çocukların yaşına ve kabiliyetine göre beklenti içine sokulmaları gerekmektedir. Onlardan yapmaları gereken işler istenmeli ve çocuklarda bu işleri yapmak için çaba harcamaları durumunda özgüvenlerine de katkıda bulunurlar.
  • Çocuğun yetişmiş olduğu ortamda çok önemlidir. Eğer mutlu ve huzurlu bir ortamda yetişmiş ise pozitif anlamda katkı sağlanmış olur.
  • Çocukların hislerini, duygu ve düşüncelerini çok rahatlıkla ifade edebildikleri ortamlar olursa; özgüven açısından da patlama yaparak kendilerini kolay ifade etme imkanları bulurlar.
  • Anne ve babalara düşün en büyük görevlerden biri de çocuklarına rahat seçim yapabilme olanakları sağlamalarıdır. Rahat ortamlarda çocuklar kendilerini iyi ifade etme ortamlarına sahip olurlar. Çocukların kendi hayatları açısından, gelecekleri açısından koymuş oldukları hedefler desteklenmelidir. Böyle durumlarda anne ve babalara büyük görevler düşmektedir.
  • Çocuklara özgüven kazandıracak unsurların neredeyse en başında sorumluluk verilmesi vardır. Bir takım görevler verilerek yerine getirmeleri istenmelidir. Yerine getirilen görevler içinde hediye tarzı onları sevindirecek unsurlar iyi belirlenmelidir.

Yorum Yap