Çocuk Sağlığı

Çocuktaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın

bilgisayar-durus-bozuk-cocuklar

Omurganın yana doğru eğriliği (skolyoz), sırt omurgasının arkaya doğru aşırı derece kavislenmesi (kifoz) gibi fazla duruş bozuklukları vardır. Çocukta skolyoz ya da kifoz düşünülmesi durumunda kesinlikle bir hekime müracaat dilmesini gerekir. Bunun dışında bedenin kötü kullanılması ve alışkanlığa bağlı duruş bozuklukları vardır. Bu tip duruş bozuklukları doğru oturma, bedeni kullanırken doğru durmaya çabalama eylemi, sırt, bel ve boyun kaslarını güçlendirici spor ve egzersizler önlenebilir ve önlenmesi gerekir.

Çocuklarda Doğru bir Omurga Nasıldır?

Arka taraftan bakıldığı zaman kafatasının kemik bölgesi ile boyun omurgasının birleşen bölgesinden kuyruk sokumuna kadar omurga dik bir doğru şeklinde inmeli, omuz yükseklikleri ve leğen kemiğinin hizaları sağ ve sol doğrultuda eşit olmalı, yandan bakıldığında baş ile omuz aynı hizada olmalı, sırt ve bel eğrilikleri aşırı çıkık veya aşırı düz olmamalıdır.

Ebeveynler Dikkat!

Masa, sandalye ve bilgisayarın ideal kullanışlı koşullara göre düzenlenmiş olduğundan emin olun. Bilgisayar monitörü tam göz hizasında olmalı, sandalyede otururken ayaklar yere tam basmalı, dizlerin standardı kalça standardından biraz daha yüksekte olmalı ve omuzlar rahat pozisyonda olmalıdır.

Yüzme, basketbol, koşu, paten, dans gibi spor ve etkinlikler çocuğun hem kaslarını güçlendirecektir ve özgüveni artacaktır.

  • Çocuğunuzu ergenlik ile ilgili bilgilendirin. Çünkü bilhassa ergenlik çağında kızlar beden gelişimlerini göstermemek amacıyla kambur durabilir.
  • Çocuğunuzun sandalyede ya da bilgisayar başında uzun vakit hareket etmeden kalmasına asla izin vermeyin. Belli bir Aralıklarla kalkıp dolaşmasını ve otururken birtakım germe hareketleri yapmasını sağlayın.
  • Çocuğun gözlerinde bozukluk veya başka bir sorun varsa bilgisayarı ya da kitabı daha iyi görebilmek amacıyla kafasını ve boynunu ileri doğru çıkartarak bakacaktır, bu da vakitle boynunun önde olmasına yol açacaktır.
  • Çocuğunuzun çok fazla ağır çanta taşımasına izin vermeyin. Çok ağır çantalar vakitle sırt ağrılarına ve ciddi duruş bozukluklarına yol açabilir. Çantanın ağırlığı çocuğun beden ağırlığının yüzde 10’unu aşmamalıdır. Ağırlığın her iki omuzda eşit şekilde dağınık hale gelmesi gerekir. Bu nedenle sırt çantaları daha çok önerilmektedir.

Çantayı hazırlarken kalın ve ağır olan kitaplar ve defterler bedene yakın, ince ve hafif olanlar uzakta olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Yorum Yap