Gebelik Dönemleri

Doğum Yapan Kadınların Hakları ve Süt İzni Süreleri

yeni-dogum-yapan-anne-lohusa

Doğum Parası

Hamile kalan kadın sigortalı, gebeliğinin 32. haftasında doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum raporu alıyor. Çoğul gebeliklerde rapor süresi ise, doğumdan önceki rapor süresine 2 hafta eklenerek toplamda 18 haftaya çıkıyor. Kadın sigortalı çalışmak istediği takdirde doktordan aldığı çalışabilir raporu ile doğumunun son 3 haftasına kadar çalışabiliyor, çalıştığı süreler ise doğum sonrasına ekleniyor.

Doğum sonrasında ise, raporun ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum yapan kadına ödeniyor.

Doğum Yardımı ve Süt Parası

Doğum yapan kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı da alıyor. Bu yardımı almak için kadının çalışıp çalışmaması önemli değildir. Doğum yardımı, Türk vatandaşı ve anne olan her kadına devlet tarafından ödeniyor. 2017 yılı için ödenen bu yardım, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası çocuklar için ise 600 TL’dir.

Devlet, halk arasında süt parası da denilen emzirme yardımı olarak doğum yapan anneye 2017 yılı için 133 TL ödüyor.

Süt İzni Süreleri

Doğum raporu süresi biten kadının çalışmaya başladığında çocuğu 1 yaşına girene kadar günde 1,5 saat emzirme izni yani süt izni süresi vardır. Bu izin 4/a çalışanlar için geçerlidir. Devlet memurları yani 4/c kapsamında çalışanlar için ise bu süre, ilk 6 ay 3 saat, ikinci 6 ay ise 1,5 saattir. Ayrıca, emziren anneler çalıştığı iş yerlerinde gece çalışması yapamaz ve günde 7,5 saatten fazla çalışamazlar.

Yarı Süreli Çalışma

Doğum izni biten kadın sigortalı, dilerse haftalık çalışma süresinin yarısı kadar da çalışabiliyor. Yani, günlük çalışma süresinde yarım gün çalışma hakkına sahip. Bu hak, kadının ilk doğumunda 2 ay, ikinci doğumunda 4 ay ve sonraki doğumlarında ise 180 gün olarak kullanılabilir. Ortada çoğul doğum var ise bu hak 30’ar gün uzuyor. Yarı zamanlı çalışmaya başlayan kadının süt izni yani emzirme hakkı yok oluyor. Bu süre içerisinde kadın sigortalı, maaşının yarısını işvereninden, kalanı ise 2017 yılı için ortalama 823,50 TL civarında devletten alıyor. Devlet bu ödemeyi yapabilmek için doğum yapan kadının doğum izninin bitişinden itibaren 1 ay içerisinde kuruma başvuru yapmasını istiyor. Aynı zamanda kadın sigortalının bu haktan yararlanabilmesi için son 3 yılda toplamda 600 gün sigortasının olması ve fiilen yarı zamanlı çalışması gerekiyor.

 

Yorum Yap