Çocuk Psikolojisi

Erkek Çocuklarda Sünnet Psikolojisi

Erkek-Cocuklarda-Sunnet-Psikolojisi

Sünnet, kültürümüzde hem dini hassasiyetlere bağlı olarak yaptırılan, hem de sağlık ve hijyeni sağlamak için doktorlar tarafından önerilen cerrahi bir işlemdir. Sünnet psikolojisi, sünnet olacağını bilen çocuğun, işlem ile ilgili yaşadığı korkuya verilen isimdir. Sünnet oldukça basit bir cerrahi işlem olup, cinsel organ etrafındaki sünnet derisinin temizlenmesi süreçlerini kapsamaktadır. Bu çocuğun, ilerideki hayatında mikrop kapmaması için oldukça önemlidir. Zira yapılan araştırmalar ile sünnet olmuş erkeklerin, sünnet olmamış erkeklere göre cinsel sağlık sorularından daha uzak bir yaşam sürdüğü görülmektedir. Sünnet psikolojisi, zaman zaman sünnet olacak çocuklara ya da onların ailelerine zor anlar yaşatabilmektedir. Bu dönemde çocukta ciddi değişimler gözlemlenmesi mümkündür.

Sünnet Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Sünnet psikolojisi, erkek çocuklarda kendini gösteren, aile ve pedagoglar eşliğinde çocuğun hem vücudu, hem de psikolojisi duruma alıştırılmazsa, yıkıcı etkileri olabilen bir durumdur. Sünnet oalcak olan çocuğun neden sünnet olacağı kendisine detaylı bir şekilde anlatılmalı ve etkilerinden bahsedilmelidir. Özellikle okul çağındaki çocukların birbirleri ile iletişimleri içerisinde sıklıkla ‘sünnet’ yer alabilmektedir. Ülkemiz kültürü dolayısı ile sünnet olmak bir nevi ‘tamamlanmak’ olarak görüldüğünden çocuk sünneti çok ciddiye alabilir, bunu kendisi için dev bir sorun haline getirebilir. Sünnet olacak olan çocuğunuzun sünnet psikolojisi içinden çıkmasını istiyorsanız, bu aşamada bir uzman ile çalışmanız önerilmekte, çocukla iletişim halindeyken de belli davranışlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Sünnet Psikolojisinde Anne ve Babanın Yapması Gerekenler

Sünnet psikolojisi, erkek çocukları için oldukça önemlidir. Anne ve babanın bu konuda kendilerine yaklaşımı, çocuğun bu ameliyatı kafasında çok büyütmesine, cerrahi işlem geçirmekten korkmasına ve bunun gibi birçok duruma sebep olabilmektedir. Erkek çocuklarının böyle bir psikoloji içine girmesini önlemek için uzmanlar, kesinlikle çocuklara yakınlarının anlattığı şekilde ‘sünnet hikayesi’ anlatılmasının sakıncalı olduğunu belirtmişlerdir. Çocukları derin sıkıntıya sokan ve çok cesaret göstermesi gereken bir eylem olarak anlatıldığında, sünnet bir hayli korkunç olabilir. Dolayısı ile sünnet psikolojisi yaşayan çocuklar için bilinçli şekilde davranan ailelerin önemi büyük olacaktır. Uzman desteği ile de bu sorunu çözebilirsiniz.

Yorum Yap