Gebelik Dönemleri

Hamile Kalma Şansını Neler Azaltıyor?

Tüp Bebek Zeka

İhtişamlı bir evliliği amaç edinen çiftlerin daha sonraki ilk hedefi en kısa zamanda sağlık bir bebek sahibi olmak düşlüyor. Fakat çocuk sahibi olmayı istemek çocuk sahibi olmak kadar kolay olmayabiliyor. Her ne kadar evli çiftler dört gözle bunun hayaliyle yatıp kalksalar da bu her zaman planlı olmuyor. Bunun sebebi çoğu zaman sağlık sorunlarından kaynaklansa da bazen çiftlerin olumsuz alışkanlarından dolayı da kaynaklanabiliyor. Çocuk sahibi olamamaktan muzdarip evli çiftlerin bu konuda daha dikkatli olması için özen göstermeleri gereken bazı konular bulunuyor.

Fazla Kilo

Hamile kalma şansınızı arttırmak istiyorsanız fazla kilolardan kurtulmalısınız. Çünkü fazla kilolu vücutta yağlar ortalama %15 kadar yer kaplıyor. Bu da yumurtlamayı engelliyor. Fazla yağlar östrojen dengesini bozmasının yanında adet düzenlerinde de zamanların farklılaşmasına sebep oluyor. Aşırı düşük kilo da yapılan araştırmalardan alınan bilgiye göre kısırlığa sebep olabiliyor. Bu sebeple boyunuza göre standart kilonuzu belirlemeniz ve ona göre kilo almanız ya da vermeniz gerekiyor.

İlaçlar

Özellikle kadın tarafından alınan depresanlar ve sakinleştiriciler vücudun prolaktin seviyesini artırdığından geçici kısırlığa sebep olabiliyor. Prolaktin yumurtlamayı kesen bir hormondur. Bu sebeple ilaçların dikkatli kullanılması gerekiyor. Hamile kalmak isteyen kişi gerekirse ilaç kullanımı konusunda bir jinekologla görüşmesi gerekiyor.

Yaş

Özellikle kariyeri için hamileliği öteleyen kadınlar ileriki yaşlarda daha zor hamile kalıyor. Araştırmalar ve istatistikler 32 yaşından sonra doğurganlığın hızla azalmaya başladığını gösteriyor. Doğurganlık sonsuza kadar süren bir vücut olayı değildir. Yaşın artmasıyla vücut dokuları öldüğünden hem yumurta daha kalitesiz oluyor hem de yumurtlama sayısı azalıyor.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol kullanımının ne kadar zararlı olduğunu herkes biliyor fakat uygulamıyor. Bu maddelerin kullanımı akciğer ve meme kanserinin en önemli sebeplerindendir. Bunun yanında sigara, bilim adamlarına göre ortalama %15’lik bir oranla kısırlığında önemli bir sebebi olarak sayılıyor.

Aşırı Stres

Normalden yüksek stres seviyesi kısırlığı arttıran bir etken yaratıyor. Özelilikle hamile kalmak istiyorsanız rahat olmalısınız. Stres anında salgılanan hormon alfa-amilaz seviyesini arttırdığından kısırlık riski de otomatik olarak artıyor.

Yorum Yap