Gebelik Dönemleri

Hamilelik Belirtileri

hamilelik-belirtileri

Hamileliğin en önemli ve en garanti belirtisi adet gecikmesi olsa da bunun dışında da bazı belirtiler kendisini gösteriyor. Belirtiler kadından kadına göre değişebildiğini bir kadının farklı hamilelik zamanlarında bile farklı belirtiler ortaya çıkıyor.

Bazı anne adaylarında hamilelik belirtileri kendisini çok geç gösteriyor ya da yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesi olan belirtilerle karıştırıyorlar. Ayne şekilde belirtilerden birkaç tane fazlasını yaşamanız da sizi tek başına hamile yapmaya yetmiyor. Hamile olduğunuzun en kesin çözümü doktora giderek yaptıracağınız test ile ortaya çıkıyor. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre hamilelik belirtileri şu şekilde kendini gösteriyor.

Yorgunluk

Hamile kaldığınız iş yükünüz artıyor. Artık hem kendiniz hem de bebek için metabolizma daha çok çalışıyor. Böyle olunca kendinizi normalden daha bitin ve halsiz hissediyorsunuz. Ayrıca hamilelikle beraber progesteron hormunu salgılanması sebebiyle anne adayı kendini daha yorgun hissediyor.

Memelerde Büyüme ve Hassasiyet

Hamileliğin ilk başladığı zaman itibariyle meme bölgesinde hormonal değişiklikler de başlıyor. Hamilelerde en çok göğüslerde büyüme, fazla hassasiyet ve hafif derecede ağrılar görülüyor. Bazı anne adaylarının göğüs uçlarındaki renk bile değişkenlik gösteriyor.

Mide Bulantısı ve Kusma

Kadınların pek çoğu hamileliğin ilk belirtisi olarak mide bulantısını ve kusmayı görüyor. Hormonal değişikliklerden kaynaklanan bu durum günün sabah erken saatlerinde daha çok oluyor. Mide bulantısı ve kusma hamile belirtisi olabileceği gibi başka bir hastalığında belirtisi olabilir. Hamilelik için asla tek başına yeterli bir belirti değildir.

İştahın Açılması ve Bazı Yiyeceklerden Tiksinme Durumu

İştahın açılması hemen hemen her anne adayında olan bir hamilelik belirtisidir. Yemek yemiş olsanız daha kendinizi aç hissedebilir ve başa yiyeceklere aşeriyorsunuz.

Bazı anne adaylarında ise durum tam tersidir. Çok severek yedikleri bazı besinleri hamilelik döneminde görmek bile istemezler.

Sık Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin ilk haftasından sonra anne adayı daha çok idrara çıkıyor. Geceleri bile normalden daha fazla idrara çıkmalar başlıyor.

Baş Dönmesi

Hamilelik kan damarlarını genişlettiği için tansiyonunuz düşüyor. Bu sebeple ayakta da duruyorsanız başınız dönmeye başlıyor.

Yorum Yap