Gebelik Dönemleri

Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?

hamileyken-adet-gormek

Bazı gebelik durumlarında adet görülmesi gözlemlenebilir. Anne adayları son adetlerini gördükten sonra yumurtlama ile hamile kalarak adet olmayı sonlandırmaktadır. Bazı anne adaylarında ise bu durum tam tersi olmaktadır. Yani anne adayı yumurtlama gerçekleşip hamile kaldıktan sonra da adet olmaya devam edebilir. Bu durum çok nadir olarak görülmektedir.

Regl denildiği zaman düzenli olarak adet olmayı anlamak doğru değildir. Bu aslında kanama olarak nitelendirilebilir. Hamilelik döneminde bazı anne adayları bir ya da iki defa bu kanamayı görmektedir. Pek çok kadın bu durumdan adet düzensizliği sandığı için hamile olduğunu anlamakta gecikebiliyor. Bu daha çok genetiksel bir durum olarak açıklanır. Ailede böyle bir durumu yaşayan kişilerin olması durumunda yeni anne adaylarının da yaşama olasılığı yüksek olacaktır.

Hamileyken Adet Görme

Hamile olduğunu bilmeyen anne adayları kanamaları adet düzensizliği olarak nitelendirirken bazı kadınlarda adet düzensizliğini hamilelik sanmaktadır. Üstüne adet görme diye nitelendirilen hamile iken adet görme durumu kadınlar arasında sıkça kullanılan bir terimdir. Hamile kalmak istemeyen kadınlarda görülen düzensizlik sonucunda hamile kalma olasılığı düşünülerek panik oluşmaktadır.

Hamile İken Regl Olunur Mu ?

Gebelik dönemi boyunca regl olmaz. Bazı anne adayları hamilelik döneminde meydana gelen kanamaları adet kanaması olarak nitelendirmektedir. Hatta bazı anneler karınlarında meydana gelen büyümeler ile bebeklerinin farkına yeni varmaktadır. Üstüne görme diye adlandırılan bu durumun yapısı diğer kanamalardan farklıdır.

Beklenen ve olması gereken günden daha geç oluşan kanamaların rengi değişik ve miktarı da önceki düzenine göre farklı olmaktadır. Dikkatli olan bir kadının bile bu durumu fark etmesi ve ayırması zordur. Yaşanan adet gecikmelerinin sebebi gebelik olabileceği gibi bazı durumlarda ise sağlık sorunlarından kaynaklanmaktadır.

 

Yorum Yap