Gebelik Dönemleri

Hamilelik Sürecinde Merak Edilen 8 Soru Ve Cevabı

1.Hamile Olan Annelerin Yememesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Hamile olan bayanların yedikleri şeyler anne için de bebek içinde sıkıntı olabiliyor. Anne de mide ağrısına sebep olan yiyecekler olduğu düşünülüyor. Ayrıca annenin yediği şeyler süt ile bebeğe geçtiği için bebekte gaz yapması normal karşılanıyor. Bu yüzden gebe olan anneler yemesine dikkat etmesi gerektiğini bilmelidirler. Kahve ve kafein türü asla tüketmemesi gereklidir. İshal olmak veya enfeksiyon yaşamak istemeyen annelerin yumurta yememesi gereklidir. Cips gibi çok yağlı olan tüketimden uzak durulmalıdır. Sigara içmek çocuğa zarar vereceği için kesinlikle içmemek tavsiye ediliyor. Bitki çaylarının bazı hastalıklara iyi geldiği için çoğu kişiye önerilir. Ama bitki çaylarının hepsi aynı olmayacağı için ilk olarak doktora danışılması gereklidir.

  1. Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik gebe olan bayanların korkulu rüyasıdır. Bunun yanında dış gebelik, dokunun rahmin dışında olup, farklı yerlere yerleşmesidir. Gebeliklerin %2’si dış gebelik olarak araştırılmıştır. Fakat bu giderek artma gösterir.

  1. Aşermek Ne Demektir?

Hamile olan bayanların belirtilerinden biri iştahlı olmaktır. Bu yüzden anne adayının canı sürekli bir şeyler ister. Aşerme olayı 3 veya 4. haftaya kadar sürer. Hormonlarınız sürekli değiştiği için aşerme meydana çıkacaktır.

4.Bebeğin Cinsiyeti Hangi Ayda Belli Olur?

Bebeğin cinsiyeti 3,5 ay ile 5,5 ay arasında öğrenilebilir. Ultrason ile doktor tarafından bakılır ve 5,5 aydan sonra değişmesi mümkün olmaz.

  1. Düşük Nedir?

Anne adaylarının en korktuğu şey düşük tehlikesidir. Bir şeyi kaldırırken, üzüntüden ve benzeri birçok sebeplerden dolayı düşük meydana gelebilir.

  1. Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Geçer?

En çok da hamilelikte bulantı bayanları yıpratır. Bu yüzden merak edildiği üzere hamileyken bulantı 3.aydan sonra azalır. Hamileliğin son ayına kadar bulantı olması çok az kişide görülür.

  1. Mide Yanması Neden Olur

Gebe olan bayanlarda tükettikleri şeylerden dolayı mide yanması oluşur. Bu yüzden yenilen şeylere dikkat edilmesi gereklidir.

  1. Erken Doğum Nedir?

Erken doğum 37 haftadan önce bebeğin anne karnından çıkmak istemesidir. Bu bebeklere prematüre deniliyor. Belirtisi ise anne adayının 20 dakikada 4-5 kere sancı yaşamasıdır.

 

 

Yorum Yap