Gebelik Dönemleri

Hamilelikte Aşerme

hamilelikte-aserme

Aşermek, anne adayının birçok meyve veya sebzeyi hatta diğer yenilemeyen yiyecekleri dahi çok fazla istemesi buna vücudunda direnç bulamayarak arama çabasına girmesine halk dilinde aşerme olarak nitelendiriliyor. Erken gebeliğin belirtilerinden olan aşermeler babalar için biraz can sıkıcı olmaktadır. Annelerin bu aşermeleri yiyeceklerden farklı olarak toprak, kil gibi birçok yabancı maddelere karşı da gerçekleşebilir. Annelerin gebelikte bir besini yeme veya isteme alışkanlığı için doktorlara başvurması onlar gözetiminde besim alması veya tedavi yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Anneliğin Vazgeçilmezi Olan Aşermeler Ne Zaman Görülür?

Aşerme belirtilerin anneliğin 3 aylık bir süre zarfında görülmeye başlar. Aşermeler bazen ciddi sorunları yanında getirmektedir. Bu yüzden bir doktor gözetiminde olması anne adayı için iyi olacaktır. Bazı anneler için bebeğin 4. ayında kesilmeye başlar iken bazı annelerin hormonal olarak 5. aya sarkması söz konusu olabilir. Ama bu kesinlikle bir sorun olarak algılanmaması gerekmektedir.

Aşermeyi Sağlayan Nedir?

Aşermenin kesin olarak bir neden dolayı olduğuna uzmanlar hala cevap vermiş değiller ancak şunu söylemek sorularımıza biraz cevap olacağı umuluyor. Annelikteki hormon düzeyleri, vitamin ve mineraller ve psikolojik nedenler aşermeyi sağladığına olanak vermektedir.

Aşermenin Anne Karnındaki Bebeğin Cinsi İle Bir İlgisi Var Mıdır?

Toplumumuzda aşermenin bebeğin cinsiyle alakalı olduğu hatta annenin tatlı yer ise bu çocuğun erkek olmasına, eğer ekşi ve benzeri yiyecekler tüketirse de bu bebeğin kız olacağına işaret etmekte olduğu biliniyor. Peki tıpta bu böyle midir? Hayır aşerilen yiyeceklerin türüne göre cinsiyet şekillenmez. Annenin aşermesinin hormonal olarak olduğu bildirilmektedir.

Aşerme Konusunda Uzmanlar Bizlere Neler Öğütlüyor?

Aşerilen yiyecekler, eğer anne sağlığına faydalı ve yemesinde sakınca olmayan yiyecekler ise yemede herhangi bir sorun olduğu gözükmüyor. Ancak istenilen yiyecekler sağlık açısından hem anne hem de bebek için sorun teşkil ediyorsa bunları yememek için annenin biraz kendini tutması ve daha güzel bir yiyecek ile bunu yatıştırması gerekmektedir.

 

Yorum Yap