Gebelik Dönemleri

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

stres-bas-agrisi-hamile

Hamilelik, heyecanlandırıcı ve sevindirici bir olay olsa da zorlu birçok durumu beraberinde getirir. Hamileliğin ilk 4 ayında çoğu gebede görülen baş dönmesini bunlardan biridir.

Rahmin büyümesinden kaynaklanabilir.

Hamilelikte baş dönmesi nedeni bebekle birlikte büyüyen ve genişleyen rahmin, daha fazla kana ihtiyaç duyması olabilir. Büyümeye bağlı rahmin, normal zamanlardan daha çok kan pompalandığı için, özellikle beyin ve diğer organlar ani kan ihtiyacını karşılayamaz ve baş dönmesi yaşatır. Rahmin büyümesi tehlikeli ve korkulacak bir durum değildir, olağan sürecin parçasıdır.

Kan şekerine dikkat edilmelidir.

Kan şekerinin düşmesi baş dönmesine sebep olabilir. Kan şekerinin düşmesiyle şeker hastası olmak farklı şeylerdir. Kan şekerinin düşmesi genelde açlık, susuzluk kaynaklanabilir. Önlemek için anne adaylarına öğünleri birleştirmemesi, sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla yemesi, mümkün olduğunca aç ve susuz durmaması, bol sıvı tüketmesi önerilir. Şeker hastası hamilelerin ise doktor gözetiminde olmaları, hamileliklerini kontrol altında geçirmeleri gerekir.

Ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

Çok fazla ve özensiz hareketler de hamilelikte baş dönmesi oluşturabilir. Gün içinde anne adaylarına daha yavaş ve dikkatli hareket etmesi, ani ayağa kalkılmaması, uzun ve yorucu sporları tercih etmemesi, kedisini yoracak şekilde uzun süre ayakta kalmaması çok fazla önerilir. Sıcaklık vücutta hararet yaparak kan basıncını değiştireceğinden, sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda, hareketlerinde daha titiz olması ve serin yerlerde durması gerekir.

Baş dönmesini azaltmak öneri:

Baş dönmesi fazla artan hamilenin, kan dolaşımını düzenlemesi gerekir. Bunun için en bilindik yöntem bacakları yüksek bir yere koyup uzanmaktır. Ayrıca sol tarafına meyilli yatmak da kan basıncını düzenlediği için iyi gelir.

Şiddetli bir baş dönmesi, başa darbe sonucu oluşan baş dönmesi, sık aralıklarla yaşanan baş dönmesi gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir.

Yorum Yap