Gebelik Dönemleri

Hamilelikte C Vitamini Tüketimi Hem Anne Hem Bebek İçin Önemli

c-vitamini

C vitamini suda çözünebilen ısıya karşı duyarlı bir vitamin çeşididir. Yağda çözünen vitaminlerin aksine suda çözündüğü için fazlası vücutta depolanmaz; ter ve ya idrar yoluyla vücuttan dışarı atışır. Bu sebeple her gün tekrar alınması gerekir. Ayrıca önemli antioksidanlar arasında yer alır yani vücudun bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Çilek, yeşil biber, baharatlar, brokoli, karnabahar ve turunçgiller iyi birer C vitamini kaynağıdır.

Hamilelikte C Vitamininin Önemi

Hamilelikte C vitamini tüketimi hem anne hem bebek için önemli bir konudur. Hamilelikle birlikte değişen hormonlar ve psikolojik etmenlerden dolayı anne adayının bağışıklık sistemi zayıflar. Yüksek antioksidan kapasitesinden dolayı C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı antikorları uyarır.

  • Kemik, kıkırdak ve bağ dokusunun oluşumunun temel yapıtaşlarından olan kollajen üretimine katkı sağladığı için hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.
  • Anne adayı tarafından alınan C vitaminin plasenta aracılığıyla bebeğe geçer ve normal gelişimi için gerekli olan kan seviyesin, yükseltmekte yardımcı olur.
  • Gebelik döneminde anne adayının aldığı demir ve minerallerin emilimin artırılmasında da büyük rol oynar.
  • C vitamini amniyo kesesinin oluşmasında katkı sağlar.
  • Hamile kadınlar için tavsiye edilen günlük doz 85 mg dır. Eksik ya da fazla alınması hem annenin hem de bebeğin sağlığını riske atar.

C Vitamini Eksikliğinde Yaşanabilecek Riskler

Yapılan araştırmalar C vitamini eksikliğinin bebeklerde zihinsel gelişim sorunlarına yol açabileceğini göstermektedir. Ayrıca anne adayının saçlarında kırılma olabilir. Ciltte kuruma ve başka cilt sorunları da sıklıkla karşılaşılan şikayetler arasındadır.

C Vitamini Fazlalığında Yaşanabilecek Riskler

Yüksek miktarda alınan C vitamini anne adayına şişkinlik ve gaz gibi şikayetler artış gösterebilir. Böbrek taşı oluşma ve erken doğum riski artar.

2 Yorum

Yorum Yap