Gebelik Dönemleri

Hamilelikte Cinsel İlişki

hamilelikte-cinsel-iliski

Normal gebelik yaşayan kadınların çoğu seks yapmaya devam edebilir. Bununla birlikte, bazı koşullar vardır. Burada, etkinliğinizi değiştirmeniz veya hamileliğinizin bir kısmı veya tamamı için cinsel ilişkiden tamamen vazgeçmeniz gerekebilir. Ebe ya da doktorunuz, seks yapmayı engelleyen herhangi bir komplikasyonunuz olup olmadığınızı size bildirmelidir. Hamilelikte cinsel ilişki için gerekli bilgileri kendi doktorunuz ile görüşmeniz ilk önce yapılması gerekenler arasındadır.

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hayır, hamile bir kadın ve eşi cinsel ilişki yaşadığında bebeğe zarar verilmez.

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişki Güvenli Midir?

Cinsel ilişkiye olan ilginiz artmış veya azalmış olsun, gebelik sırasında cinsel güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinin. Birçok kadın gebelik sırasında cinsel ilişkinin farklı hissettiğini bildirmektedir. Bazıları en azından bazen daha zevkli buluyor. Pelvik bölgeye artan kan akışı cinsel organların şişmesine neden olabilir. Sonuçları yüksek olan sansasyon, seks sırasında zevkinize katkıda bulunabilir. Vajinal akıntı veya nemliliğiniz daha fazla olabilir, bu da bir artı olabilir.

Öte yandan, bu değişikliklerin nasıl bir şey hissettiğini beğenmeyebilirsiniz ve genital engelden rahatsızlık duyduğunuzu fark edebilirsiniz. Cinsel ilişkide veya orgazm sırasında veya sonrasında hafif karın krampları veya kasılmaları hissedebilirsiniz. Genellikle hassasiyet azalır, ancak göğüsleriniz daha hassas kalabilir. Ayrıca, cinsel ilişkiden daha fazla fiziksel yakınlığın olduğunu da unutmayın. Seks yapmak istemiyorsanız veya uygulayıcınız size tavsiye etmemiştir, yine de sarılmak, öpmek ve birbirinize okşamak mümkündür.

Hamilelikte cinsel arzuyla ilgili geniş bir kişisel deneyimler vardır. Bazı kadınlar gebelik boyunca libidoyu arttırırken diğerleri cinsel ilişkide daha az ilgilidir. Birçok kadın, cinsel isteklerinin belki de fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğine bağlı olarak dalgalanmalara uğradığını bulur.

Doktor Ya Da Ebe Çağırmak İçin Ne Tür Semptomlar Olmalı?

Cinsel ilişkide veya orgazm sırasında veya sonrasında biraz sıkışma hissetmek normaldir, ancak birkaç dakika sonra kaybolmazsa veya cinsel ilişkiden sonra herhangi bir ağrı ya da kanama varsa doktorunuzu arayın. Cinsel ilişki hakkında herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda doktorunuz ya da ebenizle konuşmaktan çekinmeyin, özellikle bebeğinizin güvenliğinden çekinmeyin.

Yorum Yap