Gebelik Dönemleri

Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

hamilelikte-farkli-renkte-akinti

Hamile bayanların birçoğunda rahimde akıntılar meydana gelir. Bu durumun sebebi ise doktorlar tarafından östrojen hormonun salgısı değiştiği için olduğu düşünülüyor. Akıntının rengi beyaz, şeffaf ya da beyaza yakın bir renk olur. Bu durumun diğer sebebi ise rahimde enfeksiyon oluşmasıdır. Bu derecede olan akıntı anne adayını aşırı derecede rahatsız etmeye başlar. Çok fazla su gibi akmaya başlarsa bebeğin sularının geldiği düşünülür. Bu genelde 25. haftadan sonra geçerlidir.

Hamilelikte Yaşanılan Sorunlar

Gebe olan annelerin önüne 9 ay gibi uzun bir serüven vardır. İlk üç ay çok yorgun ve hazımsız hissederler. Sürekli uyku problemleri yaşamaya başladıkları için psikolojik olarak yıpranmaya başlarlar. Birçok sorunlar, rahatsızlıklar ortaya çıkacağı düşünülüyor. Kabız olma durumunuz bir hayli yüksek olacaktır. Yorgun ve hazımsız hisseden anne adayları beslenmelerine dikkat ederek vitamin ihtiyaçlarını karşılamaları tavsiye ediliyor. Kabız olanlar ise sebze gibi gıdalar tüketerek günde 10 bardak su içmeleri tavsiye ediliyor. Yalnız hamilelik sürecinde sadece kabız iken değil hep su içmek gereklidir.

Birçok doktorun tavsiyesi budur. Gebeliğin 20. haftasından sonra ise anne adayında sıkıntılar çoğalmaya başlayacaktır. Bebek karında büyümeye başlar ve kendini daha fazla gösterir. Buda anne adayında uyku problemlerine yol açar. Anne adayı karnı kocaman olduğundan yüz üstü yatamaz hale gelecektir. Bunun çıkardığı sonuçlar ise sürekli geğirme isteği, ağızda oluşan acı tat ve benzeri sorunlar ortaya çıkacaktır. Belde ağrı, kolda sıkıntı çekmek gibi durumlar meydana gelmesinin sebebi ise bebek size baskı yaptığı içindir. Gebeliğin son haftalarında ise spor yapılması önerilenler arasındadır. Yüzme, pilates, açık hava koşma gibi rahatlatıcı şeyler anneye bebeğe iyi geleceği düşünülüyor.

Yorum Yap