Gebelik Dönemleri

Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

kis-aylari-hamile

Kış mevsimin de en çok salgın hastalıkların göründüğü hava değişimlerinin ani geçiş yaptığı mikrobu sürekli davet eden bir mevsimdir. Mikrobu ve virüsü kolayca aldığımız hastalıklara en çok rastlan bu mevsim de hamilelerin ilaç kullanması mümkün olmadığı için bebeğe zararlı olduğu için hamile olan kişilerin çok dikkatli bir şekil de korunması gerekiyor. Kış mevsimin bol bol vitamin alınması hem bebeğinize de faydalı olur aynı zaman da mikrop ve virüslerin size gelmemesini sağlar. Kış mevsimin de bol bol meyve, sebze, su ve vitamin, mineral tüketmeleri bebeğinizin gelişimini olumlu yönden etkileyip hasta olmanızı önler.

Kış Aylarında Kıyafet Seçimine Dikkat

Kış mevsimi genel de soğuk geçtiği için ince kıyafetlerden sakınmalısınız. Daha çok havanını soğukluğuna göre sizi terletip hasta olmanızı sağlayacak sentetik ve naylonumsu kıyafetler seçmememiz gerekiyor. Kalın kıyafetler ve soğuktan bizi koruyacak şekilde havaya uygun şekilde giyinmemiz önemli bir etkendir hastalığı davet etmememiz için.

Kış Aylarında Ayakkabı Seçimi

Kış ayların da ayaklarınızdan da üşürseniz hasta olmanız muhtemeldir. Buna dikkat etmeniz gerekir ve sürekli şişen ayaklarınız için sağlam rahat düz tabanlı genişleyen ortopedik ayakkabılar seçmeye dikkat etmelisiniz ayaklarınız da ev de bile çorapsız dolaşmayın.

Kış Aylarında Sağlıksız Yiyeceklere Dikkat

Kış aylarda vücudunuz yağlı yiyecekleri arzulaması muhtemeldir. Ama gece geç saatlerde sağlıksız aşırı yağlı tuzlu pizza hamburger tost gibi hazır içine ne konulduğu belli ürünler yemeniz sizin ve bebeğinizin sağlığıyla oynar, bunu izin vermeyin. Sizin günlük 20 gram protein 20 miligram demir ve 500 miligram kalsiyum almanız gerekmektedir. Eğer sağlığınızı oynayan bu tarz bir yemeğe alışkanlığınız varsa hamileliğinizde daha sağlıklı ve doktorunuzun önerdiği şekilde bebeğinize faydalı yiyecekler yerseniz hasta olma riskiniz azalır. Bu şekilde daha sağlık bir hamilelik geçirmiş olursunuz ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini olumlu yönde desteklersiniz. Kış aylarını dikkatli geçirseniz hasta olmasınız ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

Yorum Yap