Çocuk Psikolojisi

Latent Dönem

Bebeklik yıllarından itibaren kişilik durmadan gelişir. Kişiliğin gelişmesinde çevre, anne-baba etkisi önemli rol oynar. Her dönem yaşanılan olaylardan etkilenir ve bu şekilde zamanla kişilik özellikleri belirgin bir hal alır. Böylece cinsel yönetimde değişiklik gösterir. Cinsel olarak insanlarda dönemler vardır.

Ağız Dönemi:

Bu dönem bebeklik günlerini kapsar. Ağız bu dönemde tat alma, emme, gibi davranış şekilleriyle çevredeki uyaranları almaya çalışır. Bu dönemin iyi şekilde geçirilmesi çevrenin güvenli olduğunu anlaşılmasını sağlar.

Makat Dönemi:

İlginin diski yapmaya yöneldiği bir dönemdir. Kaka yapma veya tutma olayının yoğun olduğu dönemdir. İstenmeyen davranışların baskı altına alındığı dönemdir. Anne baskısı daha fazla olduğunda çocukta ileriki yaşlarda inatçı ve yıkıcı bir kişilik görülür. Yine bu dönemde kız çocukları babanın ilgisini almak için anneye erkek çocukları da anne ilgisini alabilmek için babaya benzemeye çalışır.

Latent Dönem:

Latent durgunluk anlamına gelir. Latent Dönem ise durgunluk dönemini kapsar. Tıp terminolojisinde latent kelimesi sıklıkla kullanılır. Çocukların ilk okul yıllarını kapsayan bu evre tam olarak 7-11 yaş arasıdır. Artık kişilik oturmaya, adetler ve davranışlar şekillenmeye, kurallar benimsenmeye ve cinsel davranışlar azalmaya başlar. Okula yoğunluk gösterilir. Aile bireyleri arasına öğretmen ve diğer akranlarda eklenir. Erkek ve kız çocukları bu dönemde oynadıkları oyunları değişiklik gösterir. Kızlar ve erkekler artık kendi aralarında oyun oynamaya başlar. Kişilik bu dönemde pekişir.

Cinsel Dönem:

Cinsel aktivitelerin ortaya çıkmaya başladığı dönemdir. Cinsel aktivite üreme için değil zevk almaya yönelik bir eğilimdedir. Ergenlik ile beraber üreme eğilimi artar. En çok görülen davranışsal özellik ruh halinin bozuk olmasıdır. Bireysel ve ruhsal sorunlar bu dönemde artış gözlenir. Artık bu dönemde anne ve baba ilişkileri kopmaya başlar. Karşı cins ile ciddi ilişkiler kurmaya yönelik davranışlar gözlemlenir. Bu şekilde kişiler hayatın başlangıcından sonuna kadar farklı zamanlarda farklı bilgiler öğrenir. Yaşam bu şekilde şekillenir, bireylerin davranışları değişir, kişilik, vicdan, empati gibi olaylar belirgin bir hal alır. Böylece insanlar toplumda kendilerine bir yer edinmiş olur.

Yorum Yap