Gebelik Dönemleri

Lohusalık Dönemi

Lohusalik-Donemi

Lohusalık dönemi, annenin bebeğini kucağına almasından, rahmin iyileşmesi ve annenin fonksiyonlarının eskiye dönmesini kapsayan süreye verilen isimdir. Bildiğiniz üzere, gebelik dönemi, anne adayının anneliğe hazırlanmasına yardımcı olur. Bebeğini ya da bebeklerini dünyaya getiren anne için, bundan sonra en az 40 günlük bir süreç lohusalık dönemi olarak bilinmektedir.

Bu dönemde annenin vücudu hem fiziksel açıdan toparlanır, hem de anne kendini bebeğine bakmak için hazırladığı sürenin sonuna gelmiştir. Bebeği için kurmuş olduğu hayalleri gerçekleştirme fırsatı bulan anne, aynı zamanda yeni doğmuş bebeğe bakmanın zorlu ile karşı karşıya kalmakta, lohusa psikolojisi içine girmektedir. Ancak lohusalık dönemini hem en kolay şekilde atlatmak, hem de sağlık açısından sıkıntısız bir şekilde bitirebilmek için birçok yöntem bulunmaktadır.

Lohusalık Dönemi Nasıl Atlatılır?

Lohusalık döneminde, kendiniz ve bebeğiniz ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar arasında ‘dikişler’ yer almaktadır. Anne bebeğini normal ya da sezaryen doğum ile dünyaya getirmiş olabilir. Dikişlerin iyi şekilde temizlenmemesi ya da annenin ani hareketlerde bulunması sonucu dikişler hasar görebilmektedir. Bu da önce enfeksiyon riski taşıdığı için anneyi etkilerken, dolaylı yoldan da bebeği etkileyecektir.

Lohusalık döneminde emzirmek isteyen hanımlar için süt de önemli durumlardan biridir. Zaman zaman doğuma alışamayan bünyelerde, süt oluşmaması oldukça doğaldır. Sütünüzü artırıcı besinler yemeli, bebeğinizi sık sık emzirerek daha fazla süt üretimini sağlamalısınız. Bu dönemde psikolojik olarak kendinizi yorgun hissedebilir, anne olmak ile ilgili birçok soru işaretine sahip olabilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Eşler Nasıl Davranmalı?

Lohusalık dönemi, kadınlar için oldukça sancılı bir dönemdir. Bu dönemde anne, yeni doğum yapmış bir vücuda sahip olduğundan kendini kötü hissedebilir, zaman zaman bebeğine yeterince iyi bir anne olamayacağını düşünebilir, ya da çok hassas bir dönemde olduğundan, normal şartlar altında çok da büyütülmemesi gereken bir durumu kendisi için ciddi bir sorun haline dönüştürebilir. Erkekler, doğum sonrası lohusalık döneminin kolay atlatılmasına yardımcı olmak istiyorlarsa, eşlerini düzenli olarak motive etmeli, onlara her koşulda yardımcı olduklarını bildirmelilerdir.

Yorum Yap