Çocuk Eğitimi Çocuk Sağlığı

Okul Öncesi Yapılması Gereken Sağlık Kontrolleri

okul-oncesi-saglik-kontrolleri

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Doğal olarak anne ve babaları da okul telaşı sarmaya başladı. Okulların açılması nedeniyle ailelerin okul alışverişi dışında üzerinde durması gereken önemli bir konuda, okulların açılmasından önce çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmaları gerektiğidir. Okulların başlamasından önce yapılacak sağlık kontrolleri özellikle görme ve duyma sorunları, çocukların okul başarısını doğrudan etkilediği için, mutlaka yapılması gereken sağlık kontrolleri arasında yer almaktadır.

Okula başlayacak çocukların eksik aşılarının tamamlanması, okula başlayan çocuğun sağlığının korunması anlamında önem taşımaktadır. Bunun dışında çocukların genel bir sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir. Yapılan kan ve idrar testleri ile çocukta demir eksikliği, idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunların çıkması durumunda, okullar açılmadan önlem alınması önemlidir. Çocukların büyük bir çoğunluğunda rastlanan demir eksikliği, çocukların öğrenmede zorluk çekmelerine, dikkat dağınıklığına ve halsizliğe neden olan bir sorundur. Okulların açılmasıyla beraber demir eksikliği bulunan çocukların bu sorunları yaşamaması adına bu konuda yaşanan bir sorunun varlığında gereken önlemlerin alınması, çocuğun okul başarısını büyük ölçüde etkileyecektir.

Okula başlayacak bir çocukta görme bozukluğu varsa, yine okul döneminde bu sorun büyük sorunlara yol açabilecektir. Çocukta görme bozukluğuna dair bir belirti olmasa bile, göz kontrolünden geçirilmesi, bir sorun varsa gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Yine işitme sorunları yaşayan çocuklarında okulda yaşayabilecekleri sıkıntılar göz önünde tutularak kontrollerinin okul öncesinde yapılması önemlidir. Çocuklara ilk işitme testi doğduklarında yapılmaktadır. O dönemde ya da ilerleyen dönemlerde işitme konusunda bir sorun yaşanmamış bile olsa, okullar açılmadan önce çocuğun işitme testinden geçirilmesi, fark edilmeyen bir işitme kaybı varsa okullar açılmadan önce önlemlerin alınması ve tedavisinin yapılması, çocukların okul başarısını büyük ölçüde etkileyecek bir faktördür.

 

2 Yorum

Yorum Yap