Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

yeni-dogum-yapan-anne-lohusa

Tüp bebek tedavisi normal yollarla gebe kalamayanlar için uygulanır. Tüp bebek tedavisi ilk olarak doktor ile görüşülür. Bu konuyla ilgili doktor eşlere bilgi verir. İlk olarak sperm analizi, yumurtalık değeri, bayanın yaşı değerlendirilir. Tedavide verilen ilaçlar kişiye göre değişiklik gösterir. Çünkü herkes aynı derece değildir. İlaç tedavisini kadının yumurtalıklarını kontrol altına almak için yapılır. Daha sonra yumurtalıkları gelişiminin takibi yapılır. Bunun için çeşitli iğneler yapılır.

Yumurtalıkların takibi 10 gün kadar bir süre sürerek kandaki hormonlara bakılır ve gerek duyulursa ilaç tedavisinde kademe atlanarak daha çok kullanılması gerektiği düşünülür. Bu tedaviden sonra yumurta olgunlaşmış ise hCG enjeksiyonu yapılır. Yumurtalar toplanırken anestezi yapılması gerekirse yapılır. Yumurtalar toplanırken sperm ile döllenme yapılır. İşlem bittikten sonra doktor kullanılması gereken ilaçları verir. Daha sonra laboratuvar işlemleri meydana gelir. Embriyo transferi yapılarak işlem tamam hale gelir. Tüp bebek tedavisini görmek isteyen eşler hiç korkulmaması gerektiği düşünülüyor.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için kısır olmadığınızın kesinleşmesi gereklidir. Kısır olduğunuz kesin ise çocuğunuzun olması şimdilik imkansızdır. Doğuştan döllenmeyi engelleyen durumlarda tüp bebek tedavisini kullanmak doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Sperm sayısı 10 milyon altında olan erkeklere yapılır. Hastanın tüpleri kapalı olduğu zaman tüp bebek tedavisi uygulanarak gebe kalmak mümkündür.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz? 

Tüp bebek tedavisi yumurtalıklarından sağlanan parçada sperm olmayan erkeklere uygulanamaz. Kısır olduğunuz kesin ise uygulansa bile hiçbir işe yaramayacaktır. Zaten doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Menopoza girmiş bayanlarda tüp bebek tedavisini uygulamak doğru değildir. Menopoza girdikten sonra gebe kalmak imkansızdır. Cerrahi müdahale ile tüplerin alınmış olması tüp bebek tedavisine engeldir.

 

Yorum Yap