Çocuk Psikolojisi

Uzmanlar Uyarıyor: Kurban Bayramında Çocukları Kurbanlık Kesilen Ortamlardan Uzak Tutun

kurban

Günümüz ve geçmiş Kurban Bayramlarında bilinçsizce gerçekleştirilen hatalardan biri de kurbanlık kesim işlemlerinin yapıldığı ortamlarda çocukların da bulundurulması hatasıdır. Uzmanların da dikkati çeken bu önemli hata özellikle de ileriki dönemlerde çocukların genel psikolojileri üzerinde ciddi anlamda travmalara neden olabilmektedir. Dolaysıyla da bu konu hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve Kurban Bayramında kurbanlık kesilen ortamlardan çocukların uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Dilerseniz Kurban Bayramında çocukların kurbanlık kesilen ortamlarda bulunmasının sakıncaları hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamaları sunalım.

İşte Bu Konu Hakkında Uzmanlar Tarafından Yapılan Açıklamalar

Uzmanlar bu önemli konu hakkında açıklamalarda bulunmaktadırlar. İşte uzmanlar tarafından bu konu hakkında yapılan açıklamalar;

  • Çocukların kurbanlık kesim ortamlarında bulundurulması çocukların genel psikolojisini tahrip ediyor: Uzmanlar bu durumun sonucunda çocuklarda başta anti sosyal kişilik bozukluğu olmak üzere birçok psikolojik sorunların meydana gelebildiğinin altını çizmektedirler. Çünkü kurbalık ortamında kesim işlemi ile yüz yüze kalan çocuklarda kişilik bozuklukları meydana gelebilmekte ve ileriki dönemlerde vicdan yoksunluğu ve acıma duygusunu yitirebilmektedirler. Dolaysıyla bir çocuk için yaşanabilecek en kötü travmalar arasında kan ve bıçak gelmektedir. Bu iki öğeyi de birarada gören çocukların kişiliklerinde çok büyük olumsuzluklar ve çatışmalar meydana gelmektedir.
  • Kurbanlık hayvanın kanı dahi çocukları olumsuz yönde etkiliyor: Uzmanlar bununla birlikte kurbanlık hayvanın kanının dahi çocuklar tarafından görülmesinin psikolojik anlamda olumsuz sonuçlara yol açabildiğinin altını çizmekte ve evebeynleri bu konuda uyarmaktadırlar.
  • Kurbanlık hayvanın kesim işlemi sırasında çıkardığı ses çocukları olumsuz yönde etkiliyor: Uzmanlar Kurbanlık hayvanın kesim işleminde ses çıkarması ve bu sesin çocuklar tarafından duyulmasının da çocukların genel psikolojilerini ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebildiğini belirtmektedirler. Bu konu hakkında uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre kurbanlık hayvanın kesim işlemi sırasında çocuklar tarafından duyulan sesi beraberinde o gün içerisinde çocukların uyku düzeninde sorunlar yaşamasına yol açabildiği gözlemlenmiştir. Dolaysıyla uzmanlar bu konuda da evebeynleri uyarmaktadırlar.

Görüldüğü gibi Kurban Bayramında kurbalıkların kesim işlemlerinin yapıldığı ortamlarda çocukların bulundurulması beraberinde çocukların genel ruh hallerinde önemli sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bununla birlikte kişisel gelişim süreçlerinin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar tarafından yapılan uyarılara uyulmasında büyük faydalar bulunmaktadır. Çocuklarımızın daha sağlıklı bir kişiliğe ve kişisel gelişim sürecine sahip olabilmesi açısından onları kurbanlık hayvanların kesim işlemlerinin yapıldığı ortamlardan uzak tutmalıyız. Makalemizde Kurban Bayramında çocukların kurbanlık kesinlen ortamlarda bulunmasının sakıncaları hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Yorum Yap