Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Bakımı

yeni-dogan-bebek-bakimi

Yeni doğan bebeklerin bakımı oldukça önemsenmelidir. Özellikle ilk 6 ayı tamamlayana kadar gelişim süreçleri hızlı bir şekilde devam eder. Yeni doğan bebek bakımı banyo, uyku, beslenme, gaz ve alt temizliği gibi tüm önemli işleri kapsayan bir iştir. Bebeğin cildi ve organları henüz çok hassas olduğu için anneler bebeklerinin bakımlarını büyük bir titizlik ve özenle yapmalıdır. Bu bakımı yaparken her ne olursa olsun anne sakinliğini korumalı ve bebeğine sevgi ile yaklaşmalıdır.

Küçük ya da anlamaz duyguları oldukça yanlış olur. Çünkü bebekler çok iyi hissederler. Anne ne kadar bebeğin bakımını sevgi ile yaparsa bebek o kadar huzurlu olur. Beslenme saatleri ve uyku saatleri için bir rutin oluşturmak çok önemlidir. Fakat ilk günler için bu rutini oluşturmaya çalışmak yanlış olur. Yeni doğan bir bebek zaten zamanının çoğu kısmını uyuyarak geçirir. Bu yüzden bebeğin yeni doğduğu dönemde bakımı sadece onun ihtiyaçlarını gidermekten ibaret olmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin huzuru ve rahatlığı için altı sürekli temiz kalmalıdır. Altı kirli bir bebek huzurlu ve derin uyumaz. Bebeğin doyduğundan emin olmak önemlidir. Emzirme yada mama alması onun her istediğinde karşılanmalıdır. Aynı zamanda anne emzirirken dahi ona sevgisini hissettirmelidir. Bebeğin uyku vakti geldiği zaman karnı tok ve altı temiz olarak yatağa koyulmalıdır. Memede yada biberonda uyumak isteyen bebekler için yeni doğdukları dönemde bu durumun sakıncası yoktur.

Bir kaç ay içinde bu alışkanlıklardan yavaş yavaş kurtulmak annenin elinde olan bir durumdur. Bebeğin yetişkin bir insan gibi yatağa girdiği zamanlar rahat kıyafetler giymiş olması gereklidir. Yatak saatleri için ona erken yaşta alıştıracağınız pijamalar zaman geçtikçe alışkanlık haline gelir. Bebek her pijamasını giydiğinde uyuyacağını anlar. Gazı olan bir bebek uyuyamaz.

Bu bir çok anne ve baba için genel bir problemdir. Bebek her beslendiği zaman hemen sonra gazı çıkarılmalıdır. Bebeğin vücudunda biriken gazlar daha sonra ciddi sancılara yol açar. Bebeğin rahatlaması ve derin bir uykuya dalması için iki defa gaz çıkarması yeterli olur. Banyo vakti için anneler gerekli eğitimi ve araştırmayı almış olmalıdır.

Yorum Yap