Bebek Sağlığı

Yeni Doğanda Sarılık

Yeni-Doganda-Sarilik

Yeni doğanda sarılık, doğumdan sonra meydana gelen, çocuğun ten renginin sarıya dönük bir hal almasını ifade etmektedir. Sarılık ciddi bir sorundur ve böyle bir durum gözlemlendiğinde mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Yeni doğan ve zaman zaman da çocuklarda görülebilen sarılık, en kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Sarılık, bebeklerde doğdukları ilk iki haftada görülebilir. Bunun yanı sıra zaman zaman hamile annelerde de sarılık görülebilmekte bu da acilen kontrol altına alınması gereken bir durum olarak bilinmektedir. Yeni doğanda sarılık, belirli yöntemler kullanılarak doğal ve şifalı yöntemlerle de aşılabilmektedir.

Yeni Doğanda Sarılık Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğanda sarılık, hastanede doktor ve uzman sağlıkçı ekibi ile kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Sarılık, oldukça ciddi bir durumdur. Yeni doğan bebeklerde sarılık, çok basitçe cilt rengine bakılarak anlaşılabilir. Yeni doğan bebeklerin ciltlerinde ve özellikle cilt ferinde görülebilen sarı tonlar, kimi zamanlarda dışkılarında da görülebilmektedir. Bu yüzden yeni doğanda sarılık riski ile karşı karşıya kalmamak adına hastane personelleri tarafından bebeğin durumu düzenli olarak kontrol edilmekte, herhangi bir durum söz konusu olduğunda çok kolay bir şekilde aşılabilmektedir. Yeni doğan bebeklerde sarılık, eski dönemlerde sık sık ölümle sonuçlanabildiğinden, bu konuda asla taviz verilmemelidir. Sarılık riskini azaltmak ve bebeğin sağlıklı bir şekilde 40 gününü doldurması için anne ve babanın ellerinden geleni yapması gerekmektedir.

Yeni Doğanda Sarılık Nasıl Giderilir?

Yeni doğanda sarılık durumu görülüyorsa, bu durumun aşılması için uzmanlar tarafından annelere önerilen, bebeği düzenli bir şekilde emzirmektir. Anne sütü bebek için son derece faydalı ve mutlaka eksik edilmemesi gereken bir durumdur. Anne sütü ile beraber bebeklerde sarılık görülme oranının düştüğü ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra bebekte sarılık şüphesi görülüyorsa ya da dışkıda sarılık belirtileri varsa durum mutlaka yeni doğanın doktoruna bildirilmeli bu konuda kendisinden destek ve öneri alınmalıdır. Yeni doğanda sarılık gidermek için annenin papatya çayı içmesi de önerilmektedir. Doğal ve şifalı bir yöntem olan papatya çayı sarılığın giderilmesi için uygun bir yol oluşturabilmektedir.

Yorum Yap