Çocuk Psikolojisi

2 Yaş Bunalımı

2-Yas-Bunalimi

Pedagoji çok yönlü olmakla birlikte, çocuk psikolojisi, psikoloji biliminin ana dallarından birisini oluşturmaktadır. 2 yaş bunalımı, çocuğun karakterinin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı dönemde yaşamış olduğu küçük buhrana verilen isimdir. Çocuklar doğar ve evrenin doğal bir süreci olarak gelişmeye başlarlar. Ancak, pek çok ebeveyn ne yazık ki, çocuklarının büyüme aşamasındayken fiziksel olarak büyüdüğünü gözlemlerken, psikolojik açıdan sürekli yaşanan değişmeyi ve gelişmeyi görememektedir. Hal böyle olunca, zaman zaman çocukta meydana gelen değişimler, anne ve babanın anlamlandıramadığı bir boyutta olabilir. Pedagog desteğine başvuran pek çok kişi, çocuklarında daha önce görmedikleri bazı davranışlar yaşandığını söyleyebilir. Çocuğun bebeklikten, kendini tanıma aşamasına geçtiği bu dönem, 2 yaş bunalımı olarak adlandırılabilir.

2 Yaş Bunalımı En Kolay Nasıl Atlatılır?

2 yaş bunalımı, beraberinde birçok sorun getirebilmektedir. Bebeklik çağından bir sonraki çağına adım adım ilerleyen çocuk, bu konuda belirli sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu dönemde çocuğun fiziki özellikleri gelişmeye başladığı gibi, karakterinin büyük bir kısmı da oturmaya başlar. Çocuk etrafında gözlemlediği nesne ve kişilere karşı çeşitli fobiler geliştirebilmektedir. Daha fazla ilgi isteği, bu dönemde oldukça yaygındır. Ebeveyn, çocuğunun yanında olarak onunla çeşitli aktiviteler yapmayı tercih edebilir, bu durum da dönemin kolay atlatılmasına büyük bir katkı sağlayabilir.

2 yaş bunalımı, neredeyse her çocukta görülen oldukça yaygın bir durumdur. Uyku problemlerinin meydana gelmesi, çocuğun kucaktan inmeme isteği ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler olması, ebeveynler için bir sinyal oluşturabilmektedir. Ebeveyn bu sinyali iyi değerlendirmeli ve çocuğunun yanında olmalıdır.

2 Yaş Bunalımı Çocuk Psikolojisi

Bu dönemde 2 yaş bunalımı içerisinde bulunan çocuk için ebeveynlerinden göreceği yaklaşım çok önemlidir. Ebeveynlerin yaklaşımı, çocuğun kendisinin sevildiğini düşünmesine yardım edebilir, bu dönemde 5-6 kelimeden oluşan cümleler konuşmayı başarabilen çocuk, sıkıntılarını ya da isteklerini ailesine dile getirebilir. Huzursuzluk yaratan davranışlar içerisinde bulunmayı özellikle seçebilir, anne ve babanın doğru yaklaşımı 2 yaş bunalımı sorununu atlatmak için oldukça etkilidir. Bu konuda bir destek almak istiyorsanız, uzman bir pedagoga danışmanız yararınıza olacaktır.

Yorum Yap