Gebelik Dönemleri

35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskleri

35-yas-ustu-hamilelik-riskleri

İleri yaş gebeliği olarak tanımlanan 35 yaşından sonra gerçekleşen gebelik risk faktörleri içermektedir. 40 yaşına gelindiğinde gebe kalma oranı yarı yarıya azalıyor. Bu yaşlarda gebe kalınmak isteniyorsa kesinlikle sağlık şartlarını dikkate almak gerekir. İleri yaş gebeliğinde genç anne adaylarına oranla riskleri daha fazladır. İleri yaş gebeliğinde korkulan durum kromozom anomali bebek dünyaya getirmektir. En çok görüleni ise down sendromudur. Daha anne karnında iken plasentadan alınan küçük bir doku parçası ile bu durum belirlenebiliyor.

Hamilelik Döneminde Hastalıklar

40 yaşın üzerinde gebe kalındığında bazı hastalıklar hamilelik döneminde oluşabiliyor. İleri yaş gebeliğinde annede görülen en yaygın hastalık şeker ile hipertansiyondur.

Şeker Hastalığı; yaş arttıkça bu hastalığın görülme olasılığı da artmaktadır. Şeker hastası olan anne adayında gebelik zehirlenmesi yaşama olasılığı daha yüksektir. Aynı zamanda erken doğum riski ile düşük yapma riski de bulunmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan şeker hastalığı ile daha önceden bilinen şeker hastalığı konusunda dikkatli olmak gerekir.

Yüksek Tansiyon; yaşın ilerlemesiyle birlikte sıkça görülen bir durumdur. Hamile kalınmadan önce anne adayında var olan ya da gebe kalındıktan sonra ortaya çıkan bu durumda bebek ölümleri, plasentanın erken ayrılması gibi anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokan ciddi durumlar yaşanabilir. Gebelik zehirlenmesi olasılığı yüksek tansiyonu olan adaylarda yüksektir. Yaşın ilerlemesi ile kanser riski de artar. Tüm bu hastalıklar hamileliği olumsuz yönde etkiler.

Gebelikte Karşılaşılabilen Diğer Durumlar

Anne adayının yaşının ilerlemesi ile çoğul gebelik durumu da artacaktır. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak düşük yapma riski oldukça fazladır. 40 yaşın üzerinde ki anne adaylarında dış gebelik daha sık görülür. Plasentanın önde gelmesi ile daha fazla kanamaya sebep olan durumda yaş ile orantılıdır. Sezaryen ile doğum yapılması anne adayında görülen komplikasyonların fazla olması sebebi ile tercih edilir.

Yorum Yap