Bebek Bakımı

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

bebek-gazi-nasıl-çıkarılır

Bebeklerde oluşan gaz sancısı genel problemdir. Bebeklerde oluşan gaz sancısına karşı yapacağınız bitkisel çözümler ile bebek gazına son verebilirsiniz. Gaz sorunun oluşmasının sebebi henüz sindirim sisteminin düzene girmemesi ya da aşırı beslenme şeklidir.

Bebek biberon ya da anne sütü içerken havayı da emer ve bunun sonucu olarak gaz rahatsızlığı meydana gelir. Emzikli annelerin yediği yemiş ve süt ürünleri ile baharat, soya ya da yer fıstığı tarzında bir takım gıdalar, bebeklerde gaz problemlerine sebep olabilir.

Bebekler gazdan ve sancısından dolayı mide ağrısı ve uykusuzluk ya da şişkinlik gibi sıkıntılardan dolayı acı duyarlar. Gaz kabarcıkları bağırsaklarda sıkışarak karın bölgelerde kramp ve ağrı hissi yaratır. ‘ bebek gazı nasıl çıkarılır ‘ sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Egzersiz yaptırmaya çalışın, her yemekten sonra…

Bebeğinizi beslemenizin ardından 15 ile 20 dakika sonra bacaklarını bisikletin pedalını çevirir tarzda yavaş yavaş hareket etmesini sağlayın. Mide üstüne baskı artarak bu şekilde bebeğinizin gazı çıkmış olacak. Bebeğinizin karnına hafif bir şekilde masaj yaparak da onu rahatlatabilirsiniz.

Bebeğinizi omzunuza alıp yaslayın ve sırtını yavaş bir şekilde sıvazlayın. Bu uygulamayı yaparak bebeğinizin geğirmesini ve sonucunda sütünü daha iyi olarak sindirmesine yardımcı olacaktır. Yemek sonucu yutulan gaz çıkarak bebekte bir rahatlama meydana gelecektir.

Hardal yağı ve anason kullanın

Hardal yağıyla bebeğin karın kaslarına masaj yaparak ve bebeğin sindirim sistemini uyararak, şişkinliği alıp rahatlatabilirsiniz. Orta derece ısıdaki bir hardal yağıyla bebeğinizin göbek kısmına masaj yapabilirsiniz. Bunu uygulayarak bebek gazı nasıl çıkarılır sorusunu soran herkese önerebilirsiniz.

Anasonun şişkinlik ve gaz giderici özelliklere sahip olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinir. 1 litrelik suya 1 çay ya da tatlı kaşığı anason tohumu atıp, suyun yarısı buharlaşacak şekilde ve yarısı da kalana kadar kaynatmaya devam edin. Soğumaya bırakıp, günde iki üç kez azar azar bundan bebeğinize verin. Ancak hekiminize danışmadan bunu yapmamalısınız.

Şeytantersi tozuyla masaj

2 yemek ya da tatlı kaşığı orta ısıda olan suya az bir miktar şeytan tersi tozu atarak hafif ılık bir şekilde bebeğinizin karın kısmına masaj yapın. Şeytantersi tozunun harika bir gaz giderici olduğunu göreceksiniz.

Yorum Yap