Bebek Bakımı

Bebek Uyutma Yöntemleri

bebek-uyutma-yontemleri

Bebeği uyutmak, özellikle doğum sonrası bebek ile yaşama alışma sürecinde en çok zorlanılan konuların başında gelmektedir. Gerek hastalık, gerek açlık gibi kimi problemler yüzünden tüm gece boyunca ağlayabilen bebekler, ebeveynleri oldukça zorlayabilir. Bebeği uyutmak, kimi zaman çok zorlanılan bir konu olsa dahi, doğru yöntemlerle kolaylıkla aşılabilen sorunlardan biridir. Bebeğinizin yediği yemekten gün içinde yaptığı aktivitelere; izlediği, gördüğü insanlardan duyduğu cümle ve kelimelere kadar her etken bebeğin uyuma potansiyelini etkileyebilir.

Dış Seslerin Azaltılması

Özellikle yeni doğum sonrası oldukça hassas olan bebek kulakları, duyduğu her sese karşı bir refleks üretmektedir. Bebeğinizi saatlerce uğraş sonucu uykuya daldırmanız sonucu, ayağınızın bir yere çarpması sonucu çıkan ses sebebiyle, saatlerdir verdiğiniz emek boşa gidebilir ve bebeğiniz uyanabilir. Uyutma işlemi sırasında olabildiğince sessiz bir yer seçmek, işinizi yüksek ölçüde kolaylaştıracaktır. Bununla beraber bebeğinizin kişiliğine göre bir çizgi film eşliği ile uyutmaya çalışmak da kimi bebekler için başarılı sonuç teşkil edebilir.

Enerji Harcaması

Doğum sonrası bebeğinizi beslediğiniz anne sütü; gerek besin değerleri açısından, gerek bebeğinize verdiği enerji bakımından oldukça güçlü bir besin kaynağıdır. Bunun yanında verilen ek gıdalar da eklenince, bebeğiniz bunu yakamayacak ve gün boyu yorgunluk hissi yaşamayacaktır. Henüz yürüyemeyen bir bebeğe sahipseniz, bu durum iki kat daha zor duruma tekabül edebilir. Bu durumu aşmak amacıyla, elinizle gaz çıkarırmış gibi karın, bacak egzersizleri yaptırarak hem bebeğinizin eklemlerini geliştirebilir, hem de biraz olsun bebeğinizi bitkin düşürerek uyku pozisyonuna hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlam bir akşam yemeği, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de uyku getirici etkenler arasındadır. Karnını güzelce doyurduğunuz bebeğiniz, bir süre sonra istemsiz olarak uyku pozisyonuna geçecek ve birazcık çabayla kolaylıkla uykuya dalacaktır. Bu aşamayı uygularken yedirdiğiniz yemeğin çok geç saate kalmamasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde bu bebeğe enerji verecek ve uykusunun açılmasına sebep olacaktır. Süt içeren besinler bebeğin uyku konusunda daha erkenci davranmasını sağlayabilir. Bu konuda son derece başarılı olan anne sütü ile bu problemi de aşmanız mümkün.

Yorum Yap